nėščios moters burnos higiena

Rūpinimasis vaiko dantimis turi prasidėti dar iki jo gimimo

Kiekviena mama norėtų, kad jos vaikelio dantys būtų sveiki ir kad nereikėtų  3 metų pyplio vesti pas odontologą gydyti dantukų. Juolab, kad ne visi mažieji pacientai geranoriškai išsižioja ir leidžiasi gydomi. Todėl vaiko dantimis reikia pradėti rūpintis jam dar esant mamos pilvelyje.

Kodėl svarbi mamos sveikata?

Kūdikio dantys pradeda formuotis pirmosiomis nėštumo savaitėmis. Yra daugybė mokslinių tyrimų, teigiančių, kad jei mamos dantys sveiki, tikimybė, kad vaiko dantys bus pažeisti ėduonies daug mažesnė. Yra nustatyta, kad mamos ir vaiko mikroorganizmų DNR sutampa. Taigi, jei nėštumo metu mamos burnoje yra daug ėduonies pažeistų dantų, reiškia didesnis kiekis ir ėduonį sukeliančių mikroorganizmų. Tokios mamos vaikeliui rizika  turėti ėduonį padidėja 4 kartus.

Besilaukiančios mamos medžiagų apykaita pakinta. Pasikeičia ir jos seilių ph, burnoje padaugėja  ėduonį sukeliančių mikroorganizmų. Vaisiaus skeleto ir dantų formavimuisi reikia daugiau kalcio. Nėštumas yra tarsi išbandymas mamos dantims, todėl svarbi  ir besilaukiančios  mamos mityba, bei žalingų įpročių nebuvimas. Pastebėta, kad jei mama nėštumo metu blogai maistinosi, rūkė, jas vargino nėščiųjų toksikozė, jos vaikų dantys bus labiau pažeisti ėduonies.

mama valo dantis kartu su vaiku

Burnos higienos įpročiai

Mamos, kurios rūpinasi savo dantimis, kaip taisyklė, suformuoja ir vaiko burnos higienos įgūdžius, taip sumažindamos pieninių dantų ėduonies tikimybę. Rūpinimasis savo dantimis nėštumo metu svarbus ne tik būsimo vaikelio dantims, bet ir bendrai jo sveikatai.

Hormoniniai organizmo pokyčiai nėštumo metu gali sukelti nėščiųjų gingivitą. Tai būsena kuomet dantenos išburksta, pradeda kraujuoti. Dėl šios priežasties moterys, kaip taisyklė, mažiau valo dantis, bijodamos kraujavimo, todėl nepašalina viso apnašo, kuris dar labiau apsunkina dantenų uždegimą. Gaunasi tarsi ydingas ratas. Būtų idealu, jei mamos dantys būtų sugydyti, planuojant nėštumą. Tačiau, ne visada tai pavyksta.

moteriai darome odontologinė apžiūra

Ką reikia žinoti apsilankant pas gydytoją odontologą?

Labai svarbu besilaukiančiai mamytei dar nėštumo pradžioje apsilankyti pas gydytoją odontologą.  Jis įvertins burnos ertmės būklę ir, jei reikia, suplanuos gydymą. Saugiausias laikas gydyti dantis yra antras nėštumo trimestras. Šiuolaikiniai anestetikai saugūs, todėl mamoms nereikės kęsti skausmo gydytojo kabinete. Nors mes vengiame daryti rentgeno nuotraukas nėščiosioms, bet skaitmeniniai rentgeno aparatai, bei tinkama apsauga, leidžia naudoti rentgeno diagnostiką besilaukiančioms, jei to tikrai reikia.

Profesionalią burnos higieną taip pat rekomenduojame atlikti 4-7 nėštumo mėnesį. Jeigu besilaukiančią  mamytę vargina nėščiųjų gingivitas, odontologas paaiškins, kaip taisyklingai rūpintis dantenomis.  Tokiu atveju profesionalią  burnos higieną nėštumo metu reiks atlikti kelis kartus.

Be to odontologas papasakos būsimai mamai kaip rūpintis jau pirmaisiais kūdikio dantimis, kokių maisto produktų vengti ir kada pirmą kartą atvesti vaikelį pas gydytoją. Būtent pirmasis vaiko vizitas pas odontologą yra pats svarbiausias. Nuo jo dažniausiai priklauso, ar ateityje vaikas bijos dantų gydymo, ar  į odontologo kabinetą jis eis be jokio streso.

Panašus straipsniai