Dantų gydymas

Bruksizmo gydymas

Bruksizmas – tai nevalingas spazminis dantų griežimas ar suspaudimas.

Ramybės metu tarp dantų išlieka tarpelis, lūpos būna sučiauptos, kramtomieji raumenys atsipalaidavę – dantys sukandami tik kramtant maistą ir ryjant seiles. Griežiant dantimis ar juos stipriai suspaudžiant atsiranda visa eilė patologinių pokyčių.

Bruksizmas skirstomas į dieninį ir naktinį.

Dieninio bruksizmo pacientai beveik nepastebi. Toks bruksizmas pasireiškia stipriu sukandimu stresinėje situacijoje (angl. clenching). Taip įvyksta emocinė iškrova.

Naktinis bruksizmas dažniausiai pasireiškia dantų griežimu. Dauguma žmonių patys net neįtaria, kad griežia dantimis. Tai jiems pasako lovos partneriai arba gydytojai odontologai, pastebėję burnoje bruksizmui būdingus kietųjų bei minkštųjų audinių pokyčius: dantų įspaudus liežuvyje ir skruostuose, nudilusius krūminių dantų
bruksizmo kapakauburus (duobelės kramtomuosiuose paviršiuose), V formos dantų  kaklelių pažeidimus, papildomas kaulo keteras krūminių dantų srityje, ilčių nudilimą, hipertrofavusius kramtomuosius raumenis, apatinio žandikaulio smilkininio sąnario traškesį ir kt.

Pacientai gali jausti šiuos simptomus:
•    rytinius galvos skausmus,
•    skausmą žandikaulyje ar apatinio žandikaulio smilkininiame sąnaryje,
•    veido raumenų ir nervų skausmus,
•    ausų skausmą ar spengimą ausyse,
•    galvos svaigimą,
•    skausmą viršutinio žandikaulio ančių projekcijoje,
•    kaklo, pečių, nugaros skausmus.
Nemiga, depresija, pabudimas nepailsėjus, dieninis mieguistumas, dirglumas taip pat gali būti bruksizmo pasekmė.
Veiksniai, sukeliantys bruksizmą, gali būti suskirstyti į:
•    morfologinius (netaisyklingas kramtomasis dantų santykis, per aukšta plomba, nekokybiški protezai);
•    patofiziologinius (vaistų poveikis, alkoholis , tabakas, vitamino B5, magnio trūkumas);
•    psichologinius (stresas, psichologinė įtampa, baimės, patirtos emocinės traumos, depresija).

Bruksizmą būtina gydyti. Pirmiausia reikia išsiaiškinti priežastis, sukėlusias šį negalavimą. Jei tai nekokybiški protezai ar plombos, reikalingas protezavimas, plombų prišlifavimas ar pakeitimas. Jei priežastys psichologinės, reikia bandyti mažinti stresą, atsisakyti alkoholio, tabako, kofeino, pakankamai miegoti, sportuoti, užsiimti joga ir t.t. Gali prireikti ir kitų sričių gydytojų pagalbos. Kartais pacientams siūloma į kramtomuosius raumenis suleisti botulino toksino.

Naktiniam bruksizmui gydyti yra gaminamos specialios kietos kapos. Jos neleidžia kontaktuoti dantims, apsaugo juos nuo patologinio nusidėvėjimo. Kapos gaminamos taip, kad atkartotų natūralių dantų išvedimo kelius, todėl pacientai jas gerai toleruoja ir lengvai su jomis užmiega.

Vaikų dantų gydymas

Pirmasis vaiko vizitas pas odontologą yra ypač svarbus. Mes stengiamės, kad vaikui tai būtų įdomus nuotykis ir malonūs patyrimai. Būtent pozityvus požiūris į dantų gydymą lemia sekančių vizitų sėkmę. Ir nors labai užimti tėveliai nori, kad jau nuo pirmo apsilankymo būtų matomas konkretus rezultatas – plomba burnoje – mes nuoširdžiai patariame pirmojo vizito metu tik pabendrauti su odontologu, pažaisti, susipažinti su įrankiais, kurie bus naudojami gydymui.

 

Pieninių dantų plombavimui naudojamos įvairios plombinės medžiagos: stiklo jonomeriniai cementai, kompomerinės plombos, kurios gali būti tiek baltos, tiek ir spalvotos. Vaikams ypač patinka galimybė rinktis plombos spalvą – taip jie sudominami ir įtraukiami į gydymo procesą, mieliau bendradarbiauja prižiūrint dantukus namie.

Gydytoja kiekvienu konkrečiu atveju parinks tinkamiausią gydymo būdą.

Gydyti vaikus apsiima tik nedaugelis klinikų, nes tai sunkus, psichologinių žinių ir kantrybės reikalaujantis gydymas. Šv.Kristoforo klinikos gydytojai su pasididžiavimu gali patvirtinti, kad kažkada jų gydyti vaikai jau suaugo ir jau kartu su savo vaikais iki šiol lankosi pas mus. Vadinasi esame verti pasitikėjimo.
Į aktualius klausimus apie vaikų dantų priežiūrą ir gydymą atsako bendrosios praktikos gydytoja odontologė Olga Siniakova.

Endodontija

Šv. Kristoforo odontologijos klinikoje atliekamas ir dantų šaknų kanalų gydymas. Jis apima danties šaknies kanalų ir kaulo apie šaknis gydymą.

Danties pulpoje yra kraujagyslės, limfagyslės, danties nervinis audinys. Kai danties vainike, šaknyje atsiranda pažeidimas (dėl gilios karieso ertmės, gilios plombos, traumos), bakterijos ir jų toksinai pasiekia pulpos audinį, ji tampa uždegiminė. Atsiranda ūminiai priepuoliniai skausmai, tačiau kartais ryškių simptomų gali ir nebūti. Tada reikalingas endodontinis gydymas tam, kad pašalintume skausmą ir užkirstume kelią bakterijų ir toksinų plitimui pro kanalus link kaulo.

Pirminio endodontinio gydymo metu chemomechaniškai valomi bei plombuojami dantų šaknų kanalai. Tai reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo. Užplombavus kanalus, dantis ruošiamas tolesniam gydymui : atliekama danties vainiko restauracija plombine medžiaga ar kultiniu kaištiniu įklotu ir vėliau – protezuojamas.

Antrinio endodontinio gydymo (danties šaknų kanalų pergydymo) metu dėl prieš tai kažkada buvusio nesėkmingo kanalų gydymo pakartotinai valomas senas dantų šaknų kanalų užpildas, kanalai plombuojami iš naujo. Per buvusius pralaidžius kanalų užpildus į alveolinį kaulą patekę toksinai sukelia kaulo aplink danties šaknies viršūnes pažeidimus, dažnai ir lėtinį skausmą. Antrinio endodontinio gydymo tikslas – gydyti uždegimą alveolinio kaulo audiniuose ir išsaugoti dantį. Šio gydymo sėkmė ne visada būna ilgalaikė ir tvari.

Laiku nesugydžius dantų šaknų kanalų, dantis gali būti pažeidžiamas negrįžtamai ir tokį dantį tenka rauti. Tam, kada atstatytume prarastą dantį ir grąžintume pilnavertį kramtymą bei estetiką, reikia atlikti danties implantavimą arba gretimų dantų protezavimą.

Estetinis dantų plombavimas

Paciento ištyrimas

Šiuo metu odontologija vis dažniau yra traktuojama kaip siaura medicinos sritis ir vis labiau orientuota į estetiką. Dažnas pacientas kreipiasi į odontologą norėdamas užplombuoti pažeistą dantį ar atstatyti gražią šypseną. Tačiau burnos ertmė yra neatsiejama viso organizmo dalis ir būtent gydytojai odontologai pirmieji gali diagnozuoti daugelį organizmo ligų, kurios pradinėse stadijose pasireiškia būtent burnos ertmėje. Atidžiai apžiūrėjus burnos ertmę ir nuodugniai apklausiant pacientą galima nustatyti virškinimo trakto, autoimuninius susirgimus, cukrinį diabetą, onkologines ligas ir t.t. Mūsų gydytojai ne tik nuodugniai ištirs dantų, gleivinės ar dantų defektus – pastebėję būdingus simptomus nukreips konsultuotis pas reikiamus specialistus.

Eduonis (kariesas) labiausiai paplitęs dantų susirgimas. Tačiau gali būti ir nekarioziniai dantų kietųjų audinių pažeidimai, tokie kaip erozija, abrazija, fluorozė, hipoplazija ir kt. Mūsų odontologai nustatys dantų pažeidimą ir išaiškins jo kilmę, taip pat parinks tinkamą danties pažeistų audinių atstatymą bei aptars kaip ateityje išvengti šio susirgimo.

Estetinis plombavimas

Mūsų klinikoje taip pat atliekamas estetinis dantų plombavimas. Aukštos kokybės šviesoje kietėjančiomis plombinėmis medžiagomis atstatomi ne tik pažeisti dantų audiniai, bet ir atkuriama danties forma, funkcija, spalva bei skaidrumas. Šiuolaikinės estetiniam plombavimui skirtos plombos pasižymi “chameleono” efektu, t.y. laužia šviesos spindulius panašiai kaip danties audiniai, todėl restauracijos tampa namatomos.

O naujos kartos surišimo sistemos dėka, plombos “sukibimas” su danties audiniais yra ypač stiprus. Tai leidžia maksimaliai taupyti danties audinius-nereikia papildomai šlifuoti danties audinių, didinant plombos surišimo plotą ar daryti papildomus plombos užsilaikymo plotus.

Estetinio plombavimo metu plomba galima padengti visą lūpinį danties paviršių. Toks plombavimas vadinamas veneringu. Jis ypač tinkamas, jei pažeistas, dėmėtas ar pigmentuotas visas matomas danties paviršius, kurio neįmanoma išbalinti.

Jei pacientas pageidauja baltesnių dantų, rekomenduojame prieš plombuojant dantis išbalinti. Tuomet, praėjus 2 savaitėms, kai stabilizuojasi danties spalva, dantys yra plombuojami.

Siekiant maksimaliai gero rezultato, svarbu ne tik ne tik plombos kokybė, gydytojo profesionalumas, bet ir paciento rūpinimasis atliktomis restauracijomis.

  1. Prieš plombuojant dantis dantenos turi būti sveikos, todėl būtina atlikti profesionalią burnos higieną.
  2. Po plombavimo 12 valandų negalima vartoti dažančių maisto produktų bei gėrimų (tokių kaip kava, arbata, raudonas vynas, kario prieskoniai, uogienės ir kt.).
  3. Dantims valyti būtina naudoti minkštą dantų šepetėlį ir mažai abrazyvinų medžiagų turinčią dantų pastą.
  4. 2 kartus per metus reikia atlikti profesionalią burnos ertmės higieną.
  5. Kartą per metus atvykti pas savo odontologą kontrolei ir, esant reikalui, papildomai poliruoti plombas.

Color Skin

Nav Mode