Tyrimai rodo, kad daugiau kaip 75% žmonių turi kreivus dantis. Šią problemą galima išspręsti dantis atstatant į reikiamą padėtį. Dantų tiesinimui naudojami breketai – tai nenuimama ortodontinė sistema, tvirtinama ant dantų paviršiaus.

Ortodontinis gydymas breketų sistemomis pasaulyje taikomas jau daugiau nei 50 metų, bet tik paskutinius dešimt metų šis gydymas sparčiai populiarėja. Gydymui breketais vis dažniau pasiryžta ne tik vaikai ir jaunuoliai bet ir suaugusieji. Šiam gydymui nėra jokių amžiaus apribojimų, tad dantų tiesinimas beketais gali būti taikomas bet kurio amžiaus pacientams.
Nors dauguma pacientų dantis tiesinasi dėl estetinių priežasčių. Jiems sukelia diskomfortą matomoje žonoje esantys netiesūs dantys. Tačiau kreivi dantys tai ne tik estetikos problema. Pirmiausia kreivų dantų srityje kur kas dažniau atsiranda ėduonis. Maisto likučiai dažniau prikimba prie dantų paviršiaus, įstringa nelygiai išaugusių dantų tarpdančiuose, juos sunkiau išvalyti, tad ilgainiui atsiranda ėduonies pažeidimų.
Esant taisyklingam sąkandžiui, dantys prilaiko vieni kitus tarsi atramos tad ir jiems tenkantis kramtymo krūvis valgant pasiskirsto tolygiai. Kai sąkandis yra netaisyklingas, kramtymo apkrova pasiskirsto netolygiai – taigi vieniems dantims tenka didesnė apkrova, kitiems mažesnė. Dėl šios priežasties greičiau dantys greičiau dėvisi, gali atsirasti įtrūkimų emalyje ar net skilti dantis.

Breketų sistemos gali būti įvairios. Skirtingos sistemos skiriasi breketų forma, fiksavimo mechanizmu, ortodontinių vielų tvirtinimu, patogumu pacientui.
Visi breketai skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: vidinius ir išorinius.
Vidiniai breketai (dar kitaip vadinami liežuviniais) tvirtinami prie vidinio dantų paviršiaus iš liežuvio pusės, tad dažniausiai aplinkiniai jų net nepastebi. Šie breketai gaminami individualiai pagal paciento dantų atspaudus.

Breketų tipai:
– Metaliniai breketai;
– Safyriniai breketai (skaidrūs);
– Keramikiniai breketai;
– Beligatūriniai breketai (skaidrūs).

 

Metaliniai breketai – paprasčiausia ir daugeliui žinoma breketų rūšis. Šiuolaikiniai metaliniai breketai ir jų lankai gaminami iš daugybės skirtingo kokybiško metalo lydinių, tad yra tvirti ir užtikrina geras gydomąsias savybes. Kokybiškas metalo lydinys garantuoja, kad breketai nekeis spalvos visą gydymo laikotarpį. Šiuolaikinės metalinių breketų sistemos – saugios, negadina danties emalio, nesukelia ėduonies.

Keraminiai breketai, kurių spalva mažai skiriasi nuo danties ir todėl jie mažiau pastebimi. Šie breketai yra puiki alternatyva norintiems išvengti aiškiai matomų metalinių breketų. Keramikiniai breketai gali būti dedami ant visų dantų arba tik labiau pastebimoje – priekinių dantų srityje.

Safyriniai breketai – labiausiai atitinkantys natūralią dantų spalvą, todėl mažiausiai pastebimi. Šie breketai yra skaidrūs lyg krištolas, todėl ypač gerai atspindi šviesą ir jų beveik nesimato. Safyrinių breketų sistemos yra vienos brangesnių, tačiau šią kainą verta mokėti dėl itin estetiškos išvaizdos.
Sparčiai dantų tiesinime populiarėja naujos kartos beligatūriniai breketai. Esminis šios breketų sistemos skirtumas – specialios konstrukcijos užraktai, kuriais ortodontinė viela ir atskiri breketai susijungia į vientisą ortodontinį lanką.
Šie breketai turi nemažai pranašumų, lyginant su kitomis breketų sistemomis: jie estetiškesni, rečiau reikia lankytis pas gydytoją-ortodontą palaikomajam gydymui, taip pat rečiau reikia šalinti dantis tam, kad būtų ištiesintas dantų lankas. Beligatūrinių breketų užraktai iš dalies leidžia ortodontiniam lankui slankioti. Dėl unikalios konstrukcijos sumažėja trintis, o patys dantys veikiami mažesne, tačiau labiau prisitaikančia jėga, todėl gydymas trunka trumpiau.