Priežastys dėl kurių verta pasitarti su gydytoju ortodontu. Patogiai sukandus krūminius dantis, išryškėja sąkandžio anomalijos:
• atsikišę viršutiniai dantys;
• apatinių dantų nesimato, didžiąją jų dalį dengia viršutiniai (gilus sąkandis);
• viršutiniai dantys slepiasi už apatinių atsikišusių dantų;
• priekiniai viršutiniai dantys nesiekia priekinių apatinių (atviras sąkandis);
• nesutampa centrinės linijos tarp viršutinių ir apatinių kandžių;
• dantys nesimetriškai ar per daug nudilę;
• sunku kramtyti, atkąsti;
• reti ar susigrūdę, kreivi dantys.
Kada tinkamiausias laikas kreiptis į gydytoją ortodontą?
Vaikų ortodontija
Geriausias amžius ortodontui pamatyti vaiką – 7 metai. Priešmokykliniame amžiuje pieniniai dantys pradeda keistis į nuolatinius, todėl galima nuspėti, ar reikės ortodontinio gydymo, išaiškinti daugelį būsimų problemų (kryžminį ar atvirą sąkandį, dantų susigrūdimą) ir jas išspręsti.
Pradėjus anksti gydyti, ortodontas, naudodamas profilaktines priemones (ortodontines plokšteles, kilpeles, groteles, lūpų skydelius, dalines breketų sistemas ir t.t.), gali padėti dantims išdygti į teisingą vietą ir koreguoti žandikaulių augimą, sukurti vietą nuolatiniams dantims išdygti, kad vėliau išvengti dantų rovimo, norint juos išlyginti, sumažinti dantų užstrigimo kaule tikimybę, koreguoti žalingų įpročių sukeltas anomalijas. Kitaip tariant, ankstyvo gydymo (tarp 6 ir 10-12 metų) dėka vėlesnis gydymas paauglių ar suaugusių amžiuje tampa labai paprastas.
Paauglių ortodontija
Žymiai lengviau išlyginti kreivus ką tik sudygusius nuolatinius dantis, kai žandikaulių santykis teisingas dėka ankstyvosios ortodontijos. Atlikus ortodontinį gydymą pilnomis breketų sistemomis brendimo laikotarpyje (11 ir 13-14 metų), taip pat galima tikėtis puikaus stabilaus sąkandžio. Tėveliai turėtų žinoti, kad greičiausiai ir lengviausiai norimas rezultatas pasiekiamas tuomet, kol nuolatiniai dantys dar tik pradeda dygti (pirmokėliams) ir vaiko veido kaulai intensyviai formuojasi (11-14 metų).
Suaugusių ortodontija
Praleidus tinkamiausią laikotarpį dėl kokių nors priežasčių, ortodontinį gydymą galima gana sėkmingai atlikti ir suaugusių amžiuje. Tačiau tenka atsižvelgti į amžiaus ir bendras organizmo reaktyvumo ypatybes. Kadangi suaugusių pacientų kaulai jau nebeauga, o kai kuriems, vyresniems iš jų gali būti prasidėjęs kaulo tirpimas, ortodontinis gydymas gali užtrukti kiek ilgiau. Retai, bet kartais tenka pasitelkti į pagalbą ir kolegas periodontologus ar chirurgus. Net ir suaugusiems pacientams ortodontas gali dovanoti sveiką, gražią šypseną.