Baimė lankytis odontologijos klinikoje nesvetima ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Nors odontologijos sritis pastaruosius kelerius metus smarkiai pažengė į priekį, ir dėl skausmo procedūrų metu tikrai nereikėtų nerimauti, tačiau kartais baimė yra tokia stipri, kad apsilankymai pas specialistus paprasčiausiai yra atidėliojami. Deja, tai gali būti net labai žalinga, tad tuomet, jei niekaip neprisiverčiate peržengti klinikos durų slenkstį, pravartu pagalvoti apie dantų gydymą su sedacija. Procedūros metu medikamentais sukeliamas sąmonės slopinimas ir raminimas, todėl pacientai nejaučia baimės ir atsipalaiduoja. Sedacijos metu pacientas nemiega, tačiau yra atsipalaidavęs ir nejaučia baimės, o pasibaigus vaistų veikimo laikotarpiui atliktų procedūrų iš dalies arba visiškai neatsimenama.
Kodėl verta pagalvoti apie galimybę rinktis sedaciją?
Dantų gydymas su sedacija gali būti taikomas tada, kai numatomos ilgos ar labai sudėtingos odontologinės procedūros, arba tada, kai dantų gręžimas ar kitos odontologinės procedūros pacientui kelia pernelyg didelę baimę. Taip pat toks sprendimas puikiai pasiteisina tuomet, jei paciento skausmo slenkstis yra pernelyg žemas, arba dantys yra labai jautrūs. Dantų gydymas su sedacija neretai yra efektyvesnis, nes pacientas nesiblaško ir leidžia atlikti reikalingas procedūras.
Procedūros saugumas
Nors pacientai kartais baiminasi, kad dantų gydymas su sedacija gali būti nesaugus, o po šios procedūros gali pasireikšti įvairūs liekamieji reiškiniai, tačiau dėl to nerimauti tikrai nėra jokio reikalo. Sedacijos rizika yra labai nedidelė. Visos procedūros metu pacientai yra prižiūrimi profesionalų, kurie garantuoja, kad paciento gyvybinėms funkcijoms nekiltų nė mažiausia grėsmė. Sedacijai naudojami medikamentai yra maksimaliai saugūs, vaistai organizme nesikaupia, ir nesukelia šalutinio poveikio. Kadangi atliktų procedūrų dažniausiai neatsimenama, pacientai nerimauja, kad sedacijos taikymas gali turėti įtakos atminties suprastėjimui, tačiau taip tikrai nenutiks. Vis dėlto, dėl sedacijos taikymo visuomet palanku pasikonsultuoti su savo odontologu: labai svarbu jam suteikti informaciją apie vartojamus vaistus, informuoti, jei sergama tam tikromis ligomis, ir t.t.
Kaip pasiruošti sedacijai?
Dėl dantų gydymo su sedacija visuomet yra tariamasi iš anksto, o šiai procedūrai svarbu tinkamai pasiruošti. Pieš sedacijos atlikimą pacientai turi būti 6 valandas nevalgę ir 2 valandas nevartoję skysčių. Vertėtų įvertinti tai, kad po sedacijos dar kurį laiką būsite šiek tiek apduję, todėl negalėsite vairuoti (pravartu paprašyti artimųjų, kad jus pasiimtų iš klinikos ar išsikviesti taksi).
Kokio amžiaus pacientams gali būti taikoma sedacija?
Dantų gydymas su sedacija yra saugi procedūra, todėl ji gali būti taikoma ne tik suaugusiesiems, bet taip pat ir vaikams. Vis dėlto, dėl šios procedūros atlikimo visuomet svarbu pasikonsultuoti su specialistais, kurie įvertins galimas rizikas ir padės paprasčiau priimti sprendimą. Jei nuspręsite išbandyti dantų gydymą su sedacija, tereikės užsiregistruoti šiai procedūrai ir jai tinkamai pasiruošti.