Išgirdę frazę, dantų protezavimas, kai kurie pagalvoja, kad tai dantų atstatymo galimybė skirta vyresnio amžiaus pacientams. Tačiau iš tikrųjų, dantų protezai gali būti tiek pat naudingi ir jaunesniems žmonėms. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pristatys svarbiausius aspektus, kuriuos turite žinoti, apie dantų protezavimą jauname amžiuje.
Kodėl dantų protezai?
Jie yra kuriami, siekiant pakeisti trūkstamus natūralius dantis. Dantų protezai yra populiaresni tarp vyresnio amžiaus žmonių, nes jų amžiuje dantų netekimas yra dažnesnis. Tačiau ir jaunesni pacientai susiduria su dantų netekimo problemomis, kurios gali būti gydomos dantų protezais.
Kada jauniems žmonėms reikia dantų protezų?
-
Prasta dantų higiena
Šiais laikais, visuomenė yra skubanti. O ypatingai, jaunimas. Dėl to, dažnai kenčia burnos sveikata. Nėra pakankamai laiko skiriama dantų valymui, ir burnos ertmės priežiūrai. Laikui bėgant, burnoje pradeda kauptis blogosios bakterijos, kurios sukelia infekciją. Negydoma infekcija gali sukelti ėduonį ir dantenų ligas, pavyzdžiui, gingivitą. Kai nustatoma, kad dantys yra sugedę, patogiausias būdas išsaugoti likusius dantis yra atlikti dantų protezavimą. Žinoma, dar yra ir kita alternatyva išsaugoti dantims, tai dantų plombavimas.
Daugiau apie plombą, ir kada jos reikia, galite skaityti Kada jums reikia dantų plombos ir ko tikėtis?
-
Netinkama mityba
Jauname amžiuje, kol dantys yra stiprūs, kai kurie žmonės turi prastus mitybos įpročius. Renkasi valgyti maisto produktus, kurie turi daug tuščių angliavandenių ir pridėtinio cukraus. Taip pat, geria gazuotus gėrimus, kurie skatina dantų ėduonio atsiradimą. Pridėtinis cukrus pritraukia bakterijas ir apnašas, kurios gali sukelti dantenų ligas, o tai lemia dantų netekimą.
-
Nelaimingi atsitikimai
Įvairios traumos, kurių metu yra pažeidžiama burna, gali sukelti dantų netekimą. Jeigu netenkama didesnio dantų kiekio, gydytojas odontologas pasiūlys išeitį – dantų implantavimą, o vėliau, implantui sugijus, bus atliekamas protezavimas.
-
Demineralizacija
Tai procesas, kurio metu, iš danties emalio yra pašalinamos mineralinės medžiagos. Šis procesas sukelia dantų irimą, vėliau dantų netekimą. Demineralizaciją lemia burnos higienos trūkumas ir žalingi įpročiai, pavyzdžiui, rūkymas. Jaunimo tarpe yra populiaru rūkyti elektronines cigaretes. Jų rūkymas, taip pat, prisideda prie emalio demineralizacijos.
-
Genetika
Iš tikrųjų‚ blogi dantys gali būti nulemti genetikos. Jūsų genai gali turėti įtakos kaulų ir dantų struktūros vystymuisi, todėl dantys gali fomuotis netinkamai. Taip pat, jeigu jūsų šeimos nariai dažniau susiduria su dantenų ligomis, yra didesnė tikimybė, kad ir jūs turėsite šią problemą. Todėl tokiais atvejais, dantų protezai gali būti neišvengiamas sprendimo būdas.
Kokie yra dantų protezų tipai?
Dažniausiai, jaunesniems pacientams tinkamiausi yra fiksuoti dantų protezai. Yra išskiriami keli tipai: dantų tilteliai, dantų protezai ant implantų ir dantų laminatės.
Protezavimo metu, sveiki dantys paprastai yra nušlifuojami ir prie jų, iš abiejų pusių yra tvirtinamas tiltelis. Tačiau šis protezavimo būdas laiko trumpiausiai, ir kadangi šalia esantys dantys yra nušlifuojami, tai pažeidžia jų emalį ir struktūrą.
O karūnėlė gali būti tinkama, kai dantis yra pažeistas, pavyzdžiui, įskilęs. Tuomet, natūralaus danties formos karūnėlė apgaubia pažeistą dantį, ir atkuria kramtymo funkciją.
Dantų implantas – į žandikaulį įsukamas varžtas. Protezavimo metu, ant implantų yra pritvirtinamas danties vainikėlis, tiltelis. Tai geriausias ir vienintelis protezavimo būdas, kuris skatina jūsų žandikaulio kaulo augimą, kad jis išliktų stiprus.
Tai plonas apvalkalas, sukurtas iš danties spalvos medžiagos. Padeda atkurti ir patobulinti natūralių dantų išvaizdą, apsaugoti danties paviršių nuo pažeidimų. Laminato medžiaga yra patvari ir atspari dėmėms, todėl tai yra puikus pasirinkimas tiems pacientams, kurie dažniau kovoja su dantų geltonavimu, ir dėmių atsiradimu.
Be abejo, tinkamiausią dantų protezavimo būdą, jums pasiūlys gydytojas odontologas. Konsultacijos metu, jis apžiūrės jūsų dantis ir nustatys, kokios dydžio tarpas yra.
Pasekmės negydant
Jeigu ignoruosite dantų netekimą, galite susidurti su rimtomis sveikatos problemomis.
Visų pirma, jūsų pažeisti sveiki dantys ims silpnėti, ir tai gali lemti tolesnį jų netekimą. O esant tuščiam tarpui burnoje, sveiki dantys gali pradėti slinktis į kitą pusę, ir atrodyti kreivai. Taip pat, netekus dantų, tampa sunku su ta puse kramtyti maistą. Jeigu nuolat kramtysite maistą, su viena puse, netolygus raumenų naudojimas gali lemti chroniškus galvos skausmus.
Patarimai, po dantų protezavimo
- Nepamirškite reguliariai lankytis pas odontologą. Jis turi stebėti jūsų gijimo procesą, ir numatyti visas galimas problemas bei užkirsti joms kelią.
- Kelias dienas po protezavimo, dantys gali būti jautresni. Dėl to, stenkitės nevartoti itin karštų ir šaltų maisto produktų, gėrimų. Taip pat, pirmosiomis savaitėmis, galite jausti, kad burna išskiria daugiau seilių.
- Fiksuotus dantų protezus prižiūrėkite, kaip savo natūralius dantis. Plaukite bent du kartus per dieną, po 2 minutes, su šepetėliu ir dantų siūlu. Esant galimybei, įsigykite elektrinį dantų šepetėlį, nes jis nuvalo didesnį apnašų kiekį, nei paprastas šepetėlis. Taip pat, labai svarbu, kad šepetėlis būtų minkštais šereliais. Kitu atveju, kieti šereliai gali nubraižyti danties emalį ir dantenas.
Dantų protezų privalumai jauniems pacientams
1. Didesnis pasitikėjimas savimi
Kai trūksta dantų, pacientai jaučia diskomfortą, vengia šypsotis. Ypatingai jauname amžiuje, kadangi dantų netekimas yra retesnis, todėl pacientai jaučiasi nepilnavertiški. Dantų atkūrimas protezais, gali padėti susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą.
2. Užkerta kelią tolesniam dantų nykimui
Palikus nedidelį tarpą tarp natūralių dantų, likę dantys pradeda slinkti ir nusidėvi. Šiuo atveju, pasirinkus protezavimą, jums bus atstatyti vienas arba keli prarasti dantys.
3. Atkuria pagrindines burnos atliekamas funkcijas
Netekus vieno ar kelių dantų, tampa sunku kramtyti maisto produktus, pavyzdžiui, riešutus. Su dantų protezais galėsite vėl mėgautis maistu.
Taigi, aptarėme pagrindines dantų protezavimo galimybes jauniems pacientams. Jeigu netekote vieno ar kelių dantų, nedelskite ir atvykite pas odontologą. Jis jums padės nuspręsti, kuris dantų protezavimo būdas jums yra tinkamiausias.