dantų gydymas miegant sedacijoje

Kada verta rinktis dantų gydymą su sedacija?

Sedacija – tai procedūra, kuri pacientams padeda atsipalaiduoti dantų gydymo metu. Tačiau kyla klausimas kada verta rinktis dantų gydymą su sedacija? Šis būdas gali būti taikomas visoms odontologinėms procedūroms – ir įprastam dantų plombavimui, ir implantavimui ar protezavimui. Palanku yra tai, kad atliktų procedūrų pacientai neatsimena visiškai arba tik iš dalies, todėl tai gali užkirsti kelią ateities baimėms. Nors šiandien dantų gydymas su sedacija sulaukia vis didesnio susidomėjimo, tačiau kartais vis dar dvejojama, ar toks pasirinkimas tikrai gali būti pačiu palankiausiu. Taigi, ką svarbu žinoti apie sedaciją?

Du sedacijos tipai

Pacientams gali būti taikoma dviejų rūšių sedacija – intraveninė arba peroralinė. Peroralinė sedacija yra negili – pacientas tampa vangus, mieguistas (nors jis geba atsakyti į pateiktus klausimus, tačiau kalba įprastai būna nerišli). Pacientai, pasirinkę peroralinę sedaciją, išgeria tabletę arba numatytą dozę sirupo, o praėjus 20 minučių gali būti pradedamos numatytos odontologinės procedūros. Kartais peroralinės sedacijos nepakanka, todėl tokiais atvejais yra taikoma intraveninė sedacija. Gydytojas anesteziologas-reanimatologas suleidžia numatytą medikamentų dozę į veną, o pacientui užmigus pradedamos odontologinės procedūros (miegas įprastai trunka tiek, kiek ir dantų taisymas). Jei pasirenkama pastaroji sedacijos forma, pacientai visiškai neprisimena atliktų procedūrų, todėl intraveninė sedacija yra laikoma efektyvesne. Taikant intraveninę sedaciją įprastai galima sutaisyti net 8-10 dantų.

gydymas taikant sedaciją

Procedūra taikoma ne tik vaikams

Dantų gydymas su sedacija dažnai taikomas tada, kai tenka gydyti vaikų dantis. Niekam ne paslaptis, kad vaikams yra gana sudėtinga išbūti ramiems, o odontologų baimė kartais yra didesnė nei noras turėti sveikus dantis. Deja, jei į odontologijos kliniką atvykstama tik tada, kai vaiką jau vargina danties skausmas, baimė gydyti dantis gali būti labai stipri. Būtent dėl šios priežasties tėveliai neretai pasvarsto apie galimybę rinktis dantų gydymą su sedacija – procedūros metu vaikas nejaus baimės, todėl dantų gydymas bus sklandus. Dėl tam tikrų priežasčių dantų gydymas su sedacija yra taikomas ir suaugusiems žmonėms – toks pasirinkimas tikrai ne visada yra susijęs su odontologų baime.

Kada verta rinktis dantų gydymą su sedaciją?

• Jei sunku ilgai išsėdėti odontologo kėdėje;
• Jei nesinori prisiminti, kaip buvo atliekamas dantų gydymas;
• Jei odontologų baimė yra labai stipri;
• Jei paciento skausmo slenkstis yra labai žemas;
• Jei vizito metu planuojama taisyti daugiau nei vieną dantį;
• Jei paciento dantys yra labai jautrūs;
• Jei pacientas yra labai jautrus garsams ir kvapams;
• Jei numatoma ilga ir sudėtinga procedūra.

vaiku dantu gydymas

Sedacijos saugumas

Pacientai neretai teiraujasi, ar sedacija yra saugi procedūra. taikant šią procedūrą minimali rizika išlieka, tačiau tuomet, jei sedaciją atlieka patyręs gydytojas, tikrai nėra reikalo nerimauti. Didesnė rizika yra tada, jei sedacija yra atliekama vyresnio amžiaus pacientams, ar žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis (jei kenčiate nuo tam tikrų sveikatos sutrikimų, prieš apsispręsdami dėl sedacijos pirmiausia pasikonsultuokite su gydytoju).

Pasiruošimas sedacijai

Labai svarbu tai, kad sedacijai būtų tinkamai pasiruošiama. Likus 6 valandoms iki sedacijos nereikėtų valgyti, o likus 2 valandoms – nevartoti skysčių. Sprendimas dėl sedacijos niekuomet nepriimamas jau atvykus taisyti dantis – dėl šios procedūros yra tariamasi iš anksto. Po procedūros pacientams nerekomenduojama vairuoti, todėl pravartu paprašyti draugų ar artimųjų parvežti jus namo. Jei sedacija yra atliekama vaikams, po atliktų procedūrų jiems geriausia likti namuose su suaugusiųjų priežiūra, todėl tokį dantų gydymą geriausia planuoti per atostogas.

dantu gydymas taikant sedaciją

Šalutinis sedacijos poveikis

Šiuolaikinėje odontologijoje naudojami medikamentai yra visiškai saugūs, tad nėra jokio reikalo nerimauti. Nors kartais manoma, kad sedacija gali būti atliekama tik labai išskirtiniais atvejais, ir šių procedūrų skaičių vertėtų riboti, tačiau tai nėra tiesa. Sedacija gali būti taikoma tiek kartų, kiek tik prireiks, ir nesibaiminti, kad vaistai organizme gali kauptis bei sukelti šalutinį poveikį.

Pasikonsultuokite su savo odontologu

Net ir tuomet, jei nejaučiate jokios baimės lankytis odontologijos klinikoje, dantų gydymas su sedacija tam tikrose situacijose gali būti tikrai palankiu pasirinkimu. Jei numatomos ilgos ir sudėtingos odontologinės procedūros, sedacija gali padėti kur kas paprasčiau jas ištverti, ir nė nepajusite, kaip greitai galėsite džiaugtis sveikais dantimis. Taigi, jei svarstote apie tokią galimybę, pasitarkite su savo odontologu, ir kartu tikrai galėsite priimti tinkamiausią sprendimą.

Panašus straipsniai