Dantų protezavimas – tai procedūra, kurios metu yra atstatomi nuskilę ar kitaip pažeisti dantys. Gali būti protezuojamas vienas dantis, keli dantys ar visa jų eilė, protezavimo metu dantys yra pakeičiami dirbtiniais jų pakaitalais. Dantys gali būti atkuriami dalinai arba visiškai. Po procedūros šypsena atrodo kur kas estetiškiau, o kramtymo funkcija tampa visavertė. Dantų protezų pasirinkimas šiandien tikrai labai platus, todėl kiekvienu atveju yra galimybė pasirinkti patį tinkamiausią sprendimą.
Išimami dantų protezai
Išimami dantų protezai – tai dirbtinių dantų plokštelės arba lankai, kuriuos nakties metu reikia išsiimti. Išimamus dantų protezus svarbu mirkyti specialiose medžiagose, kurios padeda išvengti dantų protezų pažeidimų. Išimami dantų protezai paprastai taikomi tuomet, kai prarastų dantų yra daugiau nei vienas. Jei prarastas tik vienas dantis, tokiu atveju išimami dantų protezai taikomi tik laikinai, kol išimamas dantų protezas bus pakeistas nuolatiniu. Dažnais atvejais išimami dantų protezai yra pasirenkami dėl mažesnės jų kainos, tačiau taip pat toks sprendimas gali pasiteisinti tada, kai dėl tam tikrų priežasčių negalima taikyti nuolatinių dantų protezų. Vis dėlto, išimami protezai negali garantuoti visavertės kramtymo funkcijos, nes jie nėra visiškai stabilūs. Jei išimami protezai nėra tinkamai prižiūrimi, kyla rizika pažeisti natūralią burnos mikroflorą, padidėja įvairių infekcijų tikimybė.
Fiksuoti dantų protezai
Fiksuoti dantų protezai – tai dantų karūnėlės, kurios dar vadinamos vainikėliais, dantų tilteliai ar ant dantų implantų tvirtinami protezai. Karūnėlės gali būti tvirtinamos ant dalinai pažeistų dantų, pavyzdžiui, ant nuskilusių. Dantų tiltelis – tai specialus lankelis su dirbtiniais dantimis, kuris yra dedamas ant gretimų nušlifuotų dantų. Tiltelis gali būti taikomas tuomet, kai dantis yra iškritęs. Taip pat protezai gali būti tvirtinami ant implantų (įsuktų varžtų). Fiksuoti dantų protezai už išimamus pranašesni tuo, kad juos reikia prižiūrėti taip pat, kaip ir natūralius dantis. Fiksuoti protezai garantuoja visavertę dantų funkciją, apsaugo žandikaulius nuo nykimo. Fiksuoti dantų protezai atrodo estetiškiau nei išimami protezai, jie nesukelia diskomforto, ir nepažeidžia natūralios burnos mikrofloros. Vis dėlto, fiksuotų protezų kaina yra didesnė nei išimamų protezų, ir toks protezavimas gali būti taikomas ne visiems pacientams.
Fiksuotų protezų medžiagos
Fiksuoti dantų protezai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų: iš metalo ar bemetalo keramikos, taip pat ir iš cirkonio keramikos. Priešingai nei išimami protezai, kurie gaminami iš plastiko, fiksuoti protezai yra kur kas patvaresni. Taigi, kuo pasižymi įvairios protezų medžiagos?
• Metalo keramikos protezų šerdis yra gaminama iš metalo, kuris yra dengiamas plono porceliano sluoksniu, atitinkančiu natūralių dantų spalvą. Jei ateityje planuojate balinti dantis, procedūrą vertėtų atlikti dar prieš protezavimą (tai galioja ir pasirenkant kitas protezų medžiagas). Metalo keramikos protezai paprastai kainuoja pigiausiai.
• Bemetalės keramikos protezai yra gaminami tik iš porceliano. Tai – estetiškas ir ilgalaikis sprendimas. Šie protezai yra laidūs šviesai ir atrodo itin natūraliai, taiga, toks sprendimas tikrai gali puikiai pasiteisinti.
• Protezai, pagaminti iš cirkonio keramikos, yra tvirčiausi ir patvariausi, tad nieko nuostabaus, kad ir jų kaina yra didesnė nei kitų galimų pasirinkimų. Cirkonio keramikos protezai yra gaminami iš tvirto balto cirkonio karkaso. Cirkonio keramikos protezai atrodo labai estetiškai ir natūraliai.
Odontologai visada gali patarti, kurią protezų medžiagą vertėtų pasirinkti, tačiau pacientai gali pasirinkti tokias medžiagas, kurios geriausiai atitiktų finansines galimybes.
Dantų užklotai
Dantų protezavimas užklotais gali padėti užtikrinti ilgesnį dantų gyvavimo laikotarpį. Kramtant dantys gauna labai didelį krūvį, todėl nusidėvi. Dėl šios priežasties dantys turi būti plombuojami arba restauruojami užklotais. Pastaroji pasirinkimo galimybė yra palankesnė, nes užklotai yra kur kas patvaresni, ir gali padėti apsaugoti dantis dar ilgesnį laiką. Dantų užklotai gali tarnauti net trisdešimt metų, o dantys yra sustiprinami net 75 procentais.
Koks dantų protezavimo būdas gali geriausiai pasiteisinti, tai visada priklausys nuo to, kokia yra jūsų dantų būklė. Kiekvienu atveju odontologas galės jums rekomenduoti tam tikrą tinkamiausią dantų protezavimo būdą, ir netrukus bus sudarytas dantų gydymo planas.