Vitamino D trūkumas ir klibantys dantys. Ar tai susiję?

Tikriausiai sutiksite, kad dantų klibėjimas gali ne juokais išgąsdinti kiekvieną žmogų. Pirma mintis, kuri šauna į galvą: „Aš neteksiu dantų!“. Tuomet nieko nelaukdami registruojatės pas odontologą ir bėgate išgirsti baugios diagnozės. Odontologas jus atidžiai apžiūri, atlieka tyrimus ir sako: „Jums reikia skirti D vitamino papildų“. Kyla klausimas, kuo susiję klibantys dantys ir vitaminas D? Kviečiame skaityti toliau!

Apie vitaminą D

Vitaminas D – tai riebaluose tirpus vitaminas, kurio aktyvioji forma žmogaus organizme vadinama kalcitrioliu. Kadangi daugelis mūsų audinių turi kalcitrioliui jautrius receptorius, tai parodo platų jo veikimo spektrą. D3 yra vienintelis D grupės vitaminas, kurį organizmas gali susintetinti tiesiai iš gaunamos saulės šviesos, pasiekiančios mūsų odą. D vitaminas  yra kaulų tvirtumą ir stiprumą lemianti medžiaga. Jeigu jo trūksta, kaulas suminkštėja, praranda stangrumą, todėl pacientui negalima atlikti tokios procedūros kaip, pavyzdžiui, dantų implantacija. Minkštame kaule implantas tiesiog nesilaikys ir atsilaisvins.

Kaip susijęs vitaminas D3 ir klibantys dantys?

Laiku atliktas vitamino D3 tyrimas padeda tinkamai nustatyti tikrąją dantų klibėjimo priežastį. Tais atvejais, kuomet pacientas skundžiasi klibančiais dantimis, o tam nėra jokio paaiškinimo ar jokių klinikinių požymių, tuomet pacientas siunčiamas atlikti šio tyrimo.

Tai labai svarbu, nes galima išvengti nereikalingų procedūrų. Pavyzdžiui, jeigu odontologas pacientui pašalins klibantį dantį, kurio paslankumo priežastis buvo vitamino D trūkumas, tai ne tik nepadės pacientui pagerinti aplinkinių dantų būklės, bet ir bus žalinga, nes juk išrautą dantį reikės atkurti dirbtiniu vainikėliu. Todėl norint išsaugoti natūralius dantis, negalima skubėti atlikti drastiškų procedūrų, kol nėra tiksliai žinoma dantų klibėjimo priežastis.

Kaip galima padidinti vitamino D3 kiekį organizme?

Jeigu atlikto tyrimo rezultatas parodo, kad pacientui tikrai trūksta vitamino D3, tokiu atveju jam gali būti paskiriamas gydymas vitaminų kompleksu.

Paprastai, vitaminas D3 vartojamas kartu su vitaminu K2. Tik abu kartu jie organizmą veikia teigiamai ir priverčia ne tik pasisavinti medžiagas, bet ir jas nukreipti tinkama linkme. Svarbiausia, kad žmonės patys neeksperimentuotų ir nesiimtų nepatikrintų priemonių. Netinkamai naudojami vitaminai irgi gali sukelti neigiamų pasekmių, todėl juos turėtų paskirti nusimanantis gydytojas.

Kokiuose maisto produktuose gausu vitamino D?

Nepamirškite reguliariai leisti laiko saulėje. Stenkitės per dieną bent 30 min pasivaikščioti ypač šiltuoju sezonu. Pristatysime kelis maisto produktus, kuriuos yra naudinga rinktis:

1. Karvės pienas. Karvės pienas yra puikus vitamino D ir kalcio šaltinis. Tačiau geriausia jį gerti nenugriebtą, nes tokiame piene yra daugiausia vitamino D. Jei nugriebsite riebalus, sumažinsite juose tirpių vitaminų A, D, E ir K kiekį.

2. Jogurtas. Tie, jogurtai, kuriuose gausu baltymų yra patys naudingiausi. Jie taip pat turi vitamino D ir gali stiprinti kaulus. Be abejo, reikėtų vengti jogurtų, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus.

3. Košė. Geriausia yra rinktis avižinę košę. Kaip ir kiti pilno grūdo javai, avižos yra puikus vitamino D ir energijos šaltinis. Be to, jose yra ir kitų naudingų medžiagų: mineralų, vitaminų ir sudėtinių angliavandenių, kurių reikia, kad mūsų organizmas būtų sveikas ir aprūpintas.

Kiti maisto produktai

  • Žuvis (lašiša, menkė, tunas, sardinės)
  • Apelsinų sultys
  • Kiaušinio trynys
  • Grybai
  • Sūris

Taigi, nepamirškite rūpintis savo dantimis ir į mitybos racioną įtraukti maisto produktų, kuriuose gausu vitamino D. Jeigu jaučiate, kad jūsų dantys ima klibėti, kviečiame atvykti į mūsų kliniką konsultacijai.

Panašus straipsniai