Kaip tinkamai prižiūrėti išimamamus dantų protezus?

Išimami dantų protezai padeda atkurti jūsų sveikų dantų atliekamas funkcijas. Kramtymas, šypsojimasis tampa vėl maloniais procesais. Tačiau tam, kad išvengtumėte bakterijų kaupimosi, protezus reikia atsakingai prižiūrėti. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis, apie tinkamą išimamų dantų protezų priežiūrą.

Tinkama protezų priežiūra

Ant dantų protezų gali kauptis bakterijos, todėl juos svarbu prižiūrėti trimis etapais.

  1. Protezų išėmimas
  2. Kasdienis valymas
  3. Ilgalaikė priežiūros rutina
     1. Protezų išėmimas

Dantų protezus išsiimti turėtumėte kiekvieną dieną. Išėmę juos nakčiai, leisite dantenoms ir burnai pailsėti ir taip skatinkite natūralų seilių kaupimąsi, kurios nuvalys jūsų dantis ir liežuvį. Jūsų odontologas parodys, kaip reikia tinkamai išimti protezus.

  • Jeigu turite viršutinius dantų protezus, padėkite nykštį arba pirštus, tarp protezo ir skruosto.
  • Tuomet, švelniai spauskite tą vietą, kur protezas jungiasi su dantenomis. Stenkitės spausti tolygiai, kad protezai atsilaisvintų.
  • Jeigu turite apatinius protezus, uždėkite nykštį arba pirštus ant abiejų protezo pusių.
  • Švelniai traukite juos į viršų, kad jie atsilaisvintų.      
      2. Kasdienis valymas

Tam, kad išimami protezai būtų švarūs ir balti, juos reikia valyti kiekvieną dieną.

  • Plaukite juos po kiekvieno valgio. Jeigu tam neturite galimybės, stenkitės bent jau du kartus dienoje. Išėmę juos palaikykite po vandens čiaupu, kad nuplautumėte visus maisto likučius.
  • Taip pat, kai valote savo dantis, nepamirškite nuvalyti ir dantų protezų. Tačiau jokiu būdu nevalykite jų su dantų šepetėliu, kuris yra su kietais šereliais. Taip pat, nenaudokite dantų pastos. Jose esančios medžiagos gali pažeisti protezus. Juos valyti reikia su specialiomis dantų priežiūros priemonėmis, kurias galite rasti vaistinėse ir parduotuvėse.

      3. Ilgalaikė priežiūros rutina

Be kasdienio išėmimo ir valymo, labai svarbu yra laikytis priežiūros rutinos, kuri padės išlaikyti švarius dantų protezus ilgus metus.

  • Reguliariai lankykitės pas odontologą

Kad dantų protezai būtų geros būklės, juos turi prižiūrėti ir jūsų odontologas. Laikui bėgant, protezai gali pradėti veržti. Tuomet, juos reikia koreguoti, kad neatsirastų papildomų burnos sveikatos problemų.

Kartais, po 2-3 metų galite pajausti, kad protezai tapo laisvesni, nepriglunda tinkamai. Taip gali nutikti, dėl kaulo rezorbcijos. Tai yra kaulų nykimas, kuris pasireiškia žandikaulio kaulo masės mažėjimu. Senstant, šis procesas yra normalus, todėl labai svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, kuris nuspręs, ar jums reikia koreguoti protezus.

  • Palaikykite burnos drėgnumą

Išimamų dantų protezų naudojimas skatina burnos džiūvimą. Stenkitės per dieną išgerti bent 2 l vandens, kuris palaikys jūsų hidrataciją. Burnos džiūvimą didina ir kai kurie vaistai, todėl apie tai pasitarkite su gydytoju odontologu.

  • Nepamirškite, prieš naktį protezus išsimti ir įdėti į stiklinę su vandeniu

Tai turi tapti kiekvienos dienos vakaro rutina. Prieš dėdami juos į vandenį, nuvalykite su specialia protezų valymo priemone.

   Ko turėtumėte vengti?

  1. Karštas vanduo. Jis gali deformuoti dantų protezus, todėl valykite ir mirkykite juos šiltame vandenyje.
  2. Produktai, kurių sudėtyje yra baliklio. Nenaudokite balinimo priemonių, nes jos gali susilpninti dantų protezus.
  3. Žalingi įpročiai. Ypatingai venkite rūkymo, nes tai gali paskatinti protezų geltonavimą, ir nusitrynimą.
  4. Maisto produktai ir gėrimai, kurie palieka dėmes ant dantų. Kai dantų protezus veikia tamsūs pigmentai, ant jų atsiranda dėmės. Pavyzdžiui, raudonas vynas, uogos, tamsūs padažai. Turint išimamus protezus reikėtų vengti ir saldžių skanėstų, kurie yra lipnūs, pavyzdžiui, džiovinti vaisiai, ledinukai. Jų likučius yra sunkiau nuvalyti, todėl gali tekti apsilankyti pas odontologą.

Daugiau, apie dėmes ant dantų galite skaityti Dėmės ant dantų. Kaip to išvengti?

     Kiti maisto produktai, kurių reikėtų vengti nešiojant protezus
  • Kieta mėsa, pavyzdžiui, kiauliena. Kai mėsa yra ilgai kramtoma, ji apsunkina dantenas ir protezus. O tai gali lemti skausmą, kuris jaučiamas pavalgius.
  • Duona su sėklomis. Apskritai, reikėtų vengti maisto produktų, kurie turi sėklų, nes jos gali įstrigti tarp protezų ir juos pažeisti.
  • Riešutai. Jie yra kieti, ir juos kramtydami galite pažeisti dantų protezų struktūrą.

    Kada reikia kreiptis į odontologą?

Jeigu tinkamai prižiūrėsite išimamus dantų protezus, problemų neturėtų kilti. Tačiau jeigu nešiodami išimamus protezus, pastebite, šiuos simptomus, nedelskite ir kreipkitės į savo gydytoją.

  • Protezai slysta ir netinkamai priglunda.
  • Juos įsidėjus jaučiate diskomfortą, sunku kramtyti maistą.
  • Protezai atrodo nusidėvėję.
  • Kraujuoja jūsų dantenos arba burnoje atsirado opų.
  • Atsirado baltos dėmės vidinėje skruostų pusėje. Tai reiškia, kad protezai blogai prigludę.

Akivaizdu, tam, kad protezai tarnautų kuo ilgiau, jais reikia tinkamai rūpintis. Tačiau laikui bėgant, priežiūra taps rutinos dalimi, kuri jums duos puikius rezultatus – gražią šypseną. Jeigu turite papildomų klausimų, arba svarstote, apie dantų protezavimą, atvykite pas mus.

Panašus straipsniai