Išgirdę šį žodžių junginį, kai kurie gali pagalvoti, kad šie dantys suteikia išminties, ir padaro mus protingesniais. Tačiau jie taip vadinami tik dėl to, nes išdygsta dažniausiai nuo 17 iki 25 metų amžiaus. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pristatys svarbiausius aspektus, kuriuos turite žinoti, apie protinius dantis.
Kas yra protiniai dantys?
Tai yra krūminiai dantys, esantys burnos gale. Jie tvirčiausi ir yra skirti maisto smulkinimui.
Tačiau ne visi žmonės gimsta turėdami šiuos dantis. Jeigu jiems nėra vietos kur išdygti, jie gali niekada ir nepasirodyti. Taip pat, atsiradimas priklauso ir nuo genų. Jeigu jūsų šeimos nariams nebuvo išdygę protiniai dantys, yra tikimybė, kad ir jums jie nepasirodys.
Dažniausiai, žmonėms išdygsta nuo 1 iki 4 protinių dantų.
Kodėl jie ištraukiami?
Kai kuriems pacientams išdygę protiniai dantys yra pašalinami. Tai nulemia kelios priežastys.
-
Skausmas
Jeigu kramtydami jaučiate skausmą ar maudimą burnos gale, gali būti, kad jums išdygo protinis dantis. Jeigu skausmas nedingsta, ir sukelia diskomfortą, geriausia dantį yra pašalinti.
-
Neužtenka vietos
Jeigu jūsų burnoje neužtenka vietos, išdygę protiniai dantys gali pradėti spausti žandikaulį. Tuomet yra pažeidžiami žandikaulio kaulai, o sveiki dantys stumiami iš savo vietų.
-
Dantenų uždegimas
Kai protiniai dantys išdygsta kreivai, jie gali pažeisti dantenas. Jos paraudonuoja, tampa jautrios ir sudėtingiau nuvalomos. Tai gali paskatinti bakterijų ir apnašų kaupimąsi. O nevalomos apnašos sukelia įvairias periodonto ligas, pavyzdžiui, periodontitą.
Be abejo, jeigu jūsų protiniai dantys yra tinkamai išsidėstę ir nesukelia skausmo, jų traukti jums nereikės. Tačiau jeigu nerimaujate, visuomet galite apsilankyti pas odontologą.
Kaip žinoti, kad išdygo protiniai dantys?
Kartais, išdygę protiniai dantys nesukelia jokių pojūčių. Tačiau laikui bėgant, netvarkomi jie gali pradėti spausti burnos ertmę. Pajutę šiuos simptomus, kreipkitės į odontologą.
- Jautrios arba kraujuojančios dantenos;
- Metalo skonis burnoje;
- Jaučiamas diskomfortas pravėrus burną ir valgant;
- Galvos skausmai.
Kaip yra šalinami protiniai dantys?
Iš pradžių, gydytojas odontologas apžiūrės jūsų dantis. Jeigu nuspręs, kad juos reikia šalinti, tai bus atliekama chirurginiu būdu.
Jeigu sunkiai toleruojate skausmą, nepergyvenkite. Jums bus taikoma vietinė nejautra, todėl procedūros metu diskomforto nejausite.
Be abejo, jeigu dantis matosi, jį ištraukti yra lengviau. Tačiau jeigu jis vis dar yra dantenų linijoje, bus daromas pjūvis, kad būtų atidengtas kaulas ir dantis.
Po operacijos gydytojas gali skirti vaistų nuo skausmo.
Kelias dienas, po protinių dantų pašalinimo galite jausti patinimą ir nedidelį skausmą kramtant.
Po procedūros
- Venkite kietų maisto produktų, pavyzdžiui, riešutų. Taip pat, nevalgykite itin karšto maisto, kuris gali sujautrinti pažeistą ertmę;
- Nerūkykite ir nevartokite alkoholio;
- Apribokite fizinę veiklą;
- Atsargiai valykite dantis ir neskalaukite su skalavimo skysčiu.
Faktai
-
Geriausia protinius dantis pašalinti kuo anksčiau
Jeigu išdygę jie kelia skausmą, nedelskite. Negydomi jie gali sukelti periodonto ligas. Pavyzdžiui, gingvitą.
-
Protinių dantų išdygimas sukelia blogą burnos kvapą
Išdygę iš dantenų jie gali sukelti nedidelius plyšimus, kuriuose kaupiasi įvairūs maisto likučiai ir bakterijos. Jų nevalant, atsiranda blogas burnos kvapas.
Tikimės, kad ši informacija buvo naudinga, ir padėjo atsakyti į visus rūpimus klausimus. Jeigu įtariate, kad jums išdygo protinis dantis, kviečiame atvykti į kliniką ir gauti išsamią gydytojo odontologo konsultaciją.