Natūralu, kad odontologinės procedūros ne visiems yra malonios. Kai kurie pacientai yra nepakantūs skausmui ir bijo odontologinių vizitų. Tačiau technologijos tobulėja, ir šiandien gydytojai pacientams gali pasiūlyti sedacijos galimybę. Kyla klausimas, kuo ji ypatinga? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai, pasidalins naujausiomis įžvalgomis apie sedaciją ir jos privalumus.
Kas tai?
Sedacija – medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, dėl kurio procedūros metu pacientas atsipalaiduoja, jaučiasi komfortiškai, ramiai. Svarbu paminėti, kad pacientas nemiega – jis atsipalaidavęs arba miegas yra toks, iš kurio lengvai pažadinama.
Sedacija skirstoma į du tipus:
- Peroralinė. Ji dažniausiai taikoma vaikams. Gydytojai duoda jiems išgerti specialius, nestiprius vaistus. Sedacijos poveikis prasideda po 15-20 min, ir vaikas nemiega, o yra atsipalaidavęs, apsnūdęs.
- Intraveninė. Šio tipo metodas taikomas suaugusiems, į veną leidžiant vaistus. Intraveninė sedacija dažniausiai yra taikoma, kai laukia sunkesnis odontologinis gydymas.
Sedacija taikoma šiais atvejais:
- Kai esate nepakantūs skausmui. Jeigu turite baimių, bei negalite ramiai išsėdėti odontologo kėdėje, jums gali būti rekomenduota sedacija.
- Jeigu turite jautrius dantis. Turint jautresnius dantis, galima jausti didesnį dantenų jautrumą ir diskomfortą.
- Jums būdingas refliuksas. Ypatingai jeigu procedūrų metu jaučiate pykinimą, žiaugčiojate.
- Laukia ilgas gydymas. Pavyzdžiui, jeigu turite kelis sugedusius dantis, jų tvarkymo procedūra gali užtrukti iki kelių valandų. Sedacija padeda jums atsipalaiduoti ir ramiai išbūti visą procedūros laiką.
Ar tai saugi procedūra?
Paprastai sedacija yra visiškai saugi procedūra. Svarbu paminėti, kad ją galima kartoti daug kartų. Be abejo, viskas priklauso nuo jūsų amžiaus, sveikatos ir burnos ertmės būklės. Bet geriausiai į šį klausimą jums konsultacijos metu atsakys odontologas.
Kaip pasiruošti sedacijai?
- Nepamirškite prieš procedūrą išgerti visų savo vaistų. Pavyzdžiui, jeigu sergate diabetu labai svarbu laiku vartoti paskirtus medikamentus.
- Likus 24 val iki procedūros, venkite žalingų įpročių. Pavyzdžiui, nerūkykite ir nevartokite alkoholio.
- Likus 8 val. iki procedūros, negerkite vandens ir nevalgykite. Tačiau likus vienai dienai, stenkitės išgerti kuo daugiau skysčių. Be abejo, svarbu vengti gazuotų, sportinių gėrimų. Jie kenkia dantims bei emaliui. Taip pat, venkite saldžių maisto produktų, kuriuose gausu pridėtinio cukraus. Geriausia, prieš procedūrą valgyti vaisius, daržoves ir minkštus maisto produktus. Nepamirškite, kad baimę puikiai gali nuimti ramunėlių, mėtų ir kitų vaistažolių arbatos.
- Dėvėkite patogius drabužius. Labai svarbu procedūros metu jaustis patogiai, todėl rinkitės natūralaus audinio drabužius. Venkite papuošalų, ir kitų aksesuarų.
- Į procedūrą atsiveskite artimą šeimos narį. Po sedacijos jums gali būti sunku vaikščioti, orientuotis. Nors tai trunka tik kelias minutes, geriausia yra kartu atsivesti artimąjį, kuris galės jums padėti grįžti namo bei esant poreikiui nuramins.
- Prieš procedūrą paklausykite muzikos. Jeigu jaučiate baimę, paklausykite ramios muzikos. Ji padės atsipalaiduoti ir bent trumpam pamiršti būsimą vizitą. Jeigu sunku atsipalaiduoti, namuose padarykite kelis jėgos pratimus, prasitampykite. Bet koks judesys gali padėti nuraminti neigiamas mintis ir baimes.
- Jeigu turite galimybę, rezervuokite vizitą ryte. Ypatingai, jeigu esate nepakantūs skausmui, ir odontologo kėdėje jums labai sunku išsėdėti. Vizitas ryte gali padėti jums nuraminti mintis ir per daug nesikankinti.
Taigi, pristatėme jums svarbiausią ir naujausią informaciją apie sedacijos galimybes. Jeigu turite didelių baimių, nesijaudinkite, šiuolaikinės technologijos gali padėti jums atsipalaiduoti ir visiškai ramiai sudalyvauti bet kurioje odontologinėje procedūroje. Jeigu turite papildomų klausimų, visuomet galite mums parašyti.