dantu balinimas vilnius

Dantų balinimas

Pastaruoju metu vis dažniau tenka išgirsti klausimų apie dantų balinimą. Labai džiugu, kad tai pagaliau atkeliavo ir į Lietuvą ir mūsų žmonės susidomėjo ne tik sveika, bet ir gražia šypsena. Juk graži šypsena kartais lemia tiek daug. Apie 40% žmonių bendraudami žiuri pašnekovui į dantis. Dantų spalvos pakitimai yra labai individualūs. Priežastys gali buti įgimtos ir įgytos, tačiau žinant jas, galima prognozuoti rezultatą.

Vidiniai dantų spalvos pakitimai

Dėl medžiagų apykaitos sutrikimų ir kitų sisteminių faktorių atsiranda danties audinių vystymosi sutrikimų, o kartu kinta jų spalva. Tam priskiriama įgimta hiperbilirubinemija, įgimta eritropoerinė porfinija, sutrikęs emalio formavimasis (amelogenesis inperfecta), sutrikęs dentino formavimasis (dentinogenesis inperfecta), tetracikliniai dantys, fluorozė, emalio hipoplarija, pulpos hemoragijos produktai, šaknies urorbcija, senėjimas.

Išoriniai dantų spalvos pakitimai

Tai dėmės ant dantų paviršiaus dėl akmenų atsiradimo, metalo turinčių ar kitų bemetalių medžiagų poveikio.

Paviršiniai danties spalvos pakitimai

Milda Misiunaite burnos higienistėKai i porėtą emalį patenka išorėje esančios medžiagos, maistinės dažančios medžiagos(kava, arbata, sojos padažas, raudonas vynas, tabakas…) Daug sunkiau balinasi įvairių spalvų pakitimai, atsiradę dėl vystimosi sutrikimų, negu įgyti. Lietuvoje ypač dažnai pasitaiko tetracikliniai dantys, kai vaikai gaudavo tetraciklino grupės antibiotikų, kai formuodavosi nuolatiniai dantys (ypač vengtina amžiuje nuo 4 mėnesių iki 7 metų amžiaus), taip pat nepatariama iki 12 metų vaikams ir maitinančioms motinoms. Taip pat dažnai stebimi dėl senėjimo ir emalio defektų atsirandantys spalvos pakitimai, tačiau šie balinimui pasiduoda lengviau.

Balinančios dantų pastos nuvalo apnašą nuo danties paviršiaus, tačiau chemiškai nebalina. Taigi, tiek balinančios pastos, tiek profesionalus nuvalymas gali pašalinti spalvotą apnašą nuo dantų ir dėl to jie gali pašviesėti, tačiau tai nėra dantų balinimas. Norint danties atspalvio pokyčio, reikia balinti chemiškai.

1884 m. JAV buvo užfiksuotos pirmasis vandenilio peroksido panaudojimas dantų balinimui. Nuo to laiko daug kas pasikeitė. 1918m. dantų gydytojai pastebėjo, kad didelio intensyvumo šviesa pagreitina balinimo vandenilio peroksidu procesą. 1989 m. pradėtas naudoti dar efektyvesnis karbamido peroksidas.

Balinant, vandenilio peroksidas (H2O2) ant danties paviršiaus skyla į vandenį (H2O) ir laisvąjį deguonį (O). Laisvasis deguonis yra chemiškai labai aktyvus ir oksiduodamas skaido didelius organinius junginius į smulkesnius. Didelės molekulės, esančios dantų emalio viduje, yra pigmentuoti (spalvoti) junginiai; laisvojo deguonies poveikyje jie skyla į trumpesnes anglies grandines turinčius junginius. To pasėkoje spalvą turintys junginiai tampa bespalviais ir dantys išbąla. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vandenilio peroksido naudojimas dantų balinimui yra efektyvus ir saugus. Vandenilio peroksidas nepakeičia ir nepažeidžia dantų struktūros, tik padaro juos baltesnius ir labiau spindinčius.

burksizmo gydymas kapomisNegalima balinti dantų su nusidėvėjusiu emaliu, esant dantenų uždegimui, periodontitui. Šią procedūrą rekomenduojama atidėti nėščiosioms, maitinančioms moterims, asmenims iki 18 metų. Reikia žinoti, kad plombos, vainikėliai nebąla, tad po balinimo gali tekti juos keisti arba koreguoti.

Šiuo metu i Lietuvą atkeliauja vis daugiau balinimo sistemų. Atkreipiame dėmesį i naujos kartos balinimo sistemą pH – 7,01 – neutralis. Jis mažiau kenkia emaliui, negu populiarioji “Coca-Cola” ar citrina! Amerikoje buvo atliktas bandymas, kurio metu išrautas dantis buvo patalpintas į “Coca-Cola” ir i 38% balinimo sistemą savaitei. Atspėkit, kas labiau pakenkė emaliui? Tai buvo “Coca – Cola”! Todėl mitai apie pakenkimą emaliui balinant turi buti pamiršti.

Šiai dienai siūlomi keli balinimo būdai, tai balinimas namuose ir ofisinis balinimas.

Balinimas namuose

Balinimas kapomis. Odontologas ar burnos higienistas nuima dantų atspaudus, iš kurių laboratorijoje dantų technikas pagamina 0.3mm storio skaidriais celiulioidines balinimo kapas, į kurias žmogus kiekvieną vakarą įspaudžia balinančios medžiagos, kurios sudėtyje yra vandenilio peroksido, užmauna kapą ant dantų lanko ir su ja išbūna visą naktį. Namų balinimo metodas geras dėl to, kad žmogus kas tris – keturias savaites gali savarankiškai pakartoti balinimo procedūrą. Optimalus efektas pasiekiamas tada, kai procedūrą kartojama dešimt naktų. Balinimo metu gali padidėti dantų jautrumas. Tačiau tai nėra didelė problema – tiesiog naudojama jautrumą mažinanti pasta. Baigus balinimo kursą, jautrumas praeina per parą.

Kapa dantų balinimui

dantų tiesinimas kapomis kaina VilniusBalinimas juostelėmis. Yra kone patogiausia balinimo sistema. Juostelių lankstumo dėka, gelis glaudžiai priglunda ant danties paviršiaus, ir efektyviai pašalina dėmes ne tik nuo danties paviršiaus, bet ir iš gilesnių sluoksnių. Juostelėse balinamojo gelio yra tik tiek, kiek jo reikia efektyviam poveikiui. Kitos priemonės dažnai naudoja didelius gelio kiekius, kurių perteklius gali dirginti minkštuosius burnos audinius. Juostelėse esantis vandenilio peroksidas yra saugi, dantis balinanti medžiaga, kuri ant danties paviršiaus skyla i vandenį ir laisvąjį deguonį. Chemiškai aktyvus laisvasis deguonis toliau skaido pigmentuotas dideles organines jungtis (dėmes) į smulkesnes, bespalves chemines jungtis. Šis balinimo metodas yra saugus, greitas ir efektyvus. Juostelės yra nepastebimos, galima naudoti jas užsiimant įprastine veikla. Nešiojant juosteles galima laisvai kalbėti, nesikaupia gausios seilės burnoje, panaudota juostelė yra tiesiog išmetama. Dėžutėje yra 28 juostelės: 14 viršutiniams dantims, 14 apatiniams dantims. Dantų balinimo juosteles paprastai rekomenduojama nešioti 30 minučių du kartus per dieną. Po 7 dienų dantys tampa pastebimai baltesni.

Balinimas danties pieštukais  Balinančio dantis pieštuke yra karbamido peroksido. Efektyviai balina, labia paprastas naudoti. Padenkite dantis geliu, palikite gelį veikti, neskalaukite. Galima tepti dantis du kartus per dieną po 15-20 min.

Ofisinis balinimo metodas

Ofisinis balinimo metodas yra atliekamas gydytojo kabinete ir trunka apie 1 valandą laiko. Tikslui pasiekti naudojamas 38% karbamido peroksido gelis (pvz. Opalesance Xtra Boost) ir speciali apsauga dantenoms. Dantenos padengiamos šviesoje kietėjančia pasta ir tepamas gelis ant priekinių grupės dantų, jų priekinių paviršių ir aktyvuojama šviesą skleidžiančia lempa(zoom beyond) arba lazeriu (lasersmile). Pati sistema laikoma ant dantų apie 15 min. ir jei neatsiranda dantų jautrumas, procedūrą galima kartoti 2-3 kartus. Jei nuėmus sistemą, dantys tampa jautrūs, galima nujautrinimo gelį.

Paprastai po sistemos nuėmimo dantys bala dar dvi paras, todėl šiuo metu nepatariama vartoti kavos, arbatos, raudonojo vyno ar kitų stipriai dažančių produktų. Taip pat nerekomenduojama rūkyti. Tiesa jei Jūsų dantų emalis yra šiek tiek hipokalcifikuotas, gali atsirasti baltesnių dėmių, tačiau vėliau tai išnyksta maždaug 1-2 savaičių laikotarpyje. Tada jau galima keisti plombines medžiagas ar protezuoti.

Efektas trunka nuo 1 iki 5 metų priklausomai nuo to, kokio baltumo dantys buvo iki balinimo, kiek dantys yra imlūs balinimui, bei kokia balinusio dantis žmogaus gyvensena (žalingi įpročiai, individualūs higieniniai įgūdžiai, mityba).

Norint gauti geresnį efektą, galima kombinuoti su namų sistemomis. LaserSmile™ naudoja pažangiausią dantų balinimo technologiją TCIATM (Target Cromophore In-Phase Accelerated-Activation). Unikalios monochrominės lazerio savybės ir bangos ilgiui specifinė, fotono aktyvuojama želė, leidžia švelniai, visiškai saugiai, greitai ir efektyviai išbalinti jūsų dantis per vienintelį apsilankymą pas odontologą.

Balinti lazeriu – saugu

dantų balinimas lazeriuOptimaliausia pasaulyje natūralių dantų balinimo lazeriu technologija LaserSmile™ yra pranašesnė už kitus, įprastinius dantų balinimo metodus, dėl daugelio priežasčių. Tai vienas efektyviausių dantų balinimo metodų, nekenksmingas nei dantims, nei dantenoms. Želė maksimaliai sugeria monochrominę lazerio šviesą, todėl balinant dantis lazeriu neišsiskiria šiluma, kuri neigiamai veikia danties audinius.


Dėl papildomos lazerio energijos pagreitėja vandenilio peroksido skilimas į laisvuosius balinančius radikalus, todėl balinančios želė aplikacijos laikas yra tik 16 – 32 min., kai tuo tarpu balinant dantis namie balinanti medžiaga kontaktuoja su dantimi ~10 naktų. Dėl palyginti trumpo želė aplikacijos laiko sumažėja danties audinių pakenkimo rizika.

Vienos universitete (Austrija) atlikto tyrimo duomenimis, kuriuos prof. Dr. Andreas Moritz pristatė 2005 m. lapkričio mėn. Europos lazerių simpoziume, po dantų balinimo lazeriu elektroniniu mikroskopu neužfiksuojami emalio pakenkimai. Be to, tyrimo rezultatai parodė, kad balinant dantis lazeriu pasiekiamas giluminis balinimo efektas – lazeriu aktyvuota balinimo medžiaga pasiekia ne tik emalį, bet ir dentiną.

Panašus straipsniai