Ar užkandžiavimas kenkia burnos sveikatai?

Tikriausiai, būtų sunku atrasti žmogų, kuris nemėgsta užkandžiauti. Tai suteikia mūsų protui ir kūnui energijos ir padeda jaustis geriau. Tačiau, ar šis kasdienis įprotis gali pakenkti mūsų dantims ir dantenoms? Kviečiame skaityti toliau šį straipsnį ir sužinosite, ar užkandžiavimas gali nulemti suprastėjusią burnos sveikatą.

1. Užkandžiavimas nulemia burnos rūgštingumą

Rūgštingumo lygis burnoje yra labai svarbus dantų sveikatai. Kai valgote ar geriate, burnoje esančios bakterijos skaido maistą ir kaip šalutinį produktą išškiria rūgštis. O kai rūgščių kiekis padidėja, gali nusidėvėti dantų emalis.

 2. Padidėja dantų ėduonies rizika

Maisto produktai, turintys krakmolo, pavyzdžiui, traškučiai, gali palikti lipnių likučių ant dantų. Jie yra sunkiai nuvalomi, o jeigu užkandžiaujate tokius maisto produktus net kelis kartus per dieną, natūralu, kad nevalote taip dažnai dantų. Lipnūs maisto likučiai lieka ant dantenų ir padidina ėduonies riziką.

 3. Svarbu, ką užkandžiaujate

Be abejo, sveiki užkandžiai neturėtų pakenkti jūsų dantims. Rinkdamiesi šviežius vaisius, riešutus jūs ne tik, išsaugote sveiką kūną, bet ir stiprinate savo dantis. O maisto produktų, kuriuose yra gausu tuščių angliavandenių reikėtų vengti, nes juose yra daug rūgščių ir blogųjų bakterijų.

Kokius dar užkandžius galima rinktis?
  • Pieno produktai (pavyzdžiui, jogurtas, varškė, pienas);
  • Juodas šokoladas (stenkitės rinktis tą, kuriame daugiausia kakavos ir mažai pridėtinio cukraus);
  • Ryžių, kukurūzų trapučiai;
  • Šviežios daržovės (pavyzdžiui, morkos, agurkai).

Apie užkandžiavimą vakare

Jeigu mėgstate užkandžiauti, stenkitės tai daryti šviesiu paros metu. Visų pirma, užkandžiavimas vėlai vakare, gali lemti dantų netekimą. Net jeigu atsakingai rūpinatės savo burnos higiena, ir kiekvieną vakarą valote dantis, galite susidurti su dantų netekimo problema. Užkandžiaujant tamsiu paros metu, maisto likučiai lieka ant dantų per naktį, ir nėra nuplaunami, nes mūsų burna gamina mažiau seilių. Taip kaupiasi daugiau bakterijų, kurios sukelia dantenų ligas, o vėliau dantų netekimą.

Kaip išvengti vakarinio užkandžiavimo?

  • Nukreipkite savo mintis, nuo poreikio užkandžiauti. Pavyzdžiui, galite užsiimti namų ruošos darbais, sportuoti, skaityti knygą.
  • Vakare išsivalykite dantis. Didelė tikimybė, kad tai paskatins neužkandžiauti, nes nebenorėsite dar kartą valyti dantų.
  • Nepraleiskite pusryčių. Pusryčiai yra svarbiausias dienos maistas, o jeigu jų nevalgote, didėja tikimybė, kad vakare persivalgysite nesveikų užkandžių.

Žinoma, nepavyks visuomet išvengti pridėtinio cukraus. Tačiau visuomet galite apsaugoti savo dantis, net jeigu kartais valgote nesveikus užkandžius.

  • Stenkitės valyti dantis po kiekvieno užkandžiavimo. Tik nepamirškite, kad po valgymo reikia palaukti 30 minučių ir tik tuomet valyti dantis. Kitaip, rūgštis dar labiau pakenks jūsų burnos ertmei.
  • Naudokite dantų pastą su fluoru, nes ji stiprina dantų emalį. Taip pat, jeigu turite galimybę, įsigykite elektrinį dantų šepetėlį. Jis nuvalo tas vietas, kurių nepasiekia rankinis dantų šepetėlis. Nepamirškite ir dantų siūlo, nes tai yra viena iš svarbiausių dantų priežiūros priemonių. Be abejo, jeigu neturite galimybių valyti dantų po kiekvieno užkandžiavimo, išsiskalaukite burną vandeniu ir kramtykite becukrę gumą.
  • Po kiekvieno užkandžiavimo išgerkite vandens. Tai padės bent minimaliai nuplauti lipnius maisto likučius ir pašalinti bakterijas.
  • Reguliariai lankykitės pas odontologą. Tik gydytojas odontologas apžiūrėjęs jūsų dantis, galės nustatyti, ar jūsų dantis yra pažeidusi rūgštis.

Jeigu ieškote kompetetingo odontologo, kviečiame susipažinti su mūsų klinikos specialistais čia

Taigi, akivaizdu, kad užkandžiavimas nėra kenksmingas jūsų burnos sveikatai, jeigu renkatės sveikus maisto produktus ir gėrimus. Venkite užkandžių, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, nes tai padės išvengti dantų netekimo. O jeigu turite papildomų klausimų, parašykite mums.

Panašus straipsniai