Kaip žinia, pagrindinės burnos higienos priemonės, padedančios palaikyti sveikus dantis yra šepetėlis ir dantų siūlas. Tačiau ar žinojote, kad tam tikrų vitaminų trūkumas, taip pat, daro neigiamą įtaką mūsų burnos sveikatai? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai, pasidalins įžvalgomis, apie vitaminų svarbą mūsų šypsenos sveikatai.
Kokią įtaką vitaminų vartojimas daro mūsų dantims?
Maistinių medžiagų ir vitaminų trūkumas gali sukelti burnos ertmės ligas, pavyzdžiui, gingivitą. Tai reiškia, kad sveikų maisto produktų ir tam tikrų vitaminų vartojimas gali padėti sustiprinti ir išlaikyti gerą mūsų dantų būklę.
Kokie vitaminai yra svarbiausi?
1. Kalcis
Šis vitaminas yra reikalingas ne tik mūsų kaulams, bet ir dantims. Kalcis yra vienas iš svarbiausių mūsų organizmo mineralų, kuris sustiprina dantenas, apsaugo išorinę danties emalio pusę ir padeda išvengti ėduonies.
Maisto produktai, kuriuose gausu kalcio
- Pieno produktai (sūris, pienas, jogurtas)
- Lapinės daržovės (kopūstai, salotos lapai, ropės)
- Konservuota lašiša
- Migdolai, braziliški riešutai
2. Fosforas
Jis padeda organizmui įsisavinti ir naudoti kalcį, stiprina dantis atkurdamas jo emalį. Taip pat, jis padeda išlaikyti funkcionalius žandikaulio kaulus.
Maisto produktai, kuriuose gausu fosforo
- Pieno produktai (pienas, jogurtas, sūris)
- Mėsa (jautiena, kiauliena, paukštiena)
- Pilno grūdo duona ir grūdai
- Lašiša
- Ankštinės daržovės, pavyzdžiui, žirniai
3. Vitaminas D
Natūraliai šio vitamino mes pasisaviname leisdami laiką saulėje, tačiau jo yra gausu ir įvairiuose maisto produktuose. Jis padeda apsaugoti dantis nuo infekcijų, apnašų susidarymo ir dantenų ligų. Esant vitamino D trūkumui, dantys tampa pažeidžiami ir jautrūs.
Apie tai, kaip išvengti dantenų jautrumo, daugiau galite skaityti mūsų straipsnyje Ką daryti, jeigu turite jautrius dantis?
Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino D
- Žuvis (lašiša, menkė, tunas, sardinės)
- Augalinis pienas
- Grūdai
- Apelsinų sultys
- Kiaušinio trynys
4. Vitaminas C
Jis padeda išlaikyti sveikus dantenų jungiamuosius audinius, kurie laiko dantis savo vietose. Todėl, esant vitamino C trūkumui, dantenos gali būti jautrios, kraujuoti. Taip pat, vitamino C papildai sumažina dantų erozijos atsiradimo tikimybę.
Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino C
- Citrusiniai vaisiai (kiviai, citrinos, greipfrutai)
- Paprikos
- Bulvės
- Pomidorai
- Braškės
5. Vitaminas A
Jis ypač naudingas seilių gamybai, kurios padeda suskaidyti maistą ir išvalyti bakterijas iš tarpdančių. Taip pat, vitaminas užtikrina dantų emalio apsaugą.
Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino A
- Kiaušiniai
- Pienas
- Aitriosios paprikos
- Raudonieji obuoliai
- Žaliosios lapinės daržovės (špinatai, brokoliai, lapiniai kopūstai)
- Geltonosios daržovės (morkos, moliūgai)
6. Vitaminas K2
Padeda užkirsti kelią ėduonio atsiradimui. Taip pat, stiprina dantenas ir apsaugo nuo uždegimų. Jis puikiai sąveikauja su vitaminu D, ir iš minkštųjų audinių perkelia kalcį į dantis.
Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino K2
- Kiaušinio trynys
- Mėsa (jautiena, paukštiena)
- Sviestas
- Rauginti kopūstai
- Sūris
7. Vitaminas E
Jis turi priešuždegiminių savybių, todėl padeda kovoti su dantenų ligomis, pavyzdžiui, periodontitu. Vitamino vartojimas padeda sumažinti ir dantenų jautrumą, bei patinimą.
Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino E
- Saulėgrąžų aliejus
- Žemės riešutai ir riešutų sviestas
- Saulėgrąžų sėklos
- Migdolai
- Moliūgai
- Burokėliai
8. Geležis
Šis vitaminas padeda palaikyti viso organizmo sveikatą, taip pat ir dantų. Esant jo trūkumui, dantys tampa mažiau atsparūs infekcijoms. Šiuo atveju net ir tinkama dantų higiena gali nepadėti apsisaugoti nuo uždegimų ir dantenų ligų, jeigu jums yra geležies trūkumas.
Maisto produktai, kuriuose gausu geležies
- Raudona mėsa
- Pupelės
- Riešutai
- Sojų miltai
- Pusryčių dribsniai
- Džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, mangai
9. Cinkas
Taip pat, naudingas vitaminas mūsų burnos sveikatai. Jis slopina bakterijų atsiradimą ir augimą. Cinko yra gausu burnos higienos priemonių sudėtyse, pavyzdžiui, dantų pastoje, nes jis padeda sumažinti blogą burnos kvapą.
Maisto produktai, kuriuose gausu cinko
- Raudona mėsa
- Moliuskai
- Ankštinės daržovės (avinžirniai, lęšiai, pupelės)
- Saulėgrąžų sėklos
10. Kalis
Jis sustiprina mūsų dantis, ir apsaugo juos nuo ėduonies. Kalis yra neatsiejamas nuo kraujo krešėjimo, kuris yra svarbus, kai kraujuoja dantenos, arba jums yra atliekama burnos procedūra.
Maisto produktai, kuriuose gausu kalio
- Džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, ananasai
- Bulvės
- Lęšiai
- Avokadai
- Burokėliai
- Bananai
11. Magnis
Magnis padeda įsisavinti kalcį, kuris yra labai svarbus mūsų dantims. Kartu veikdami jie stiprina dantų emalį ir gerina dantenų būklę.
Maisto produktai, kuriuose gausu magnio
- Lazdyno riešutai, migdolai
- Sojų pienas
- Moliūgų sėklos
Taigi, akivaizdu, kad vitaminų svarba mūsų burnos sveikatai yra labai didelė. Tinkama mityba ir mineralų vartojimas padės palaikyti sveikus dantis. O jeigu turite papildomų klausimų, rašykite mums, o mes mielai jums padėsime.