Žindymas ir žandikaulio vystymasis- kaip išvengti breketų

Maždaug 25-50 proc. vaikų vaikystėje prireikia breketų ar kitokio ortodontinio gydymo. Bet ar žinojote, kad žindant krūtimi galima išvengti ortodontinio gydymo? Dauguma tėvų žino, kad žindymas naudingas kūdikio vystymuisi: palaiko sveiką imuninę sistemą, gali apsaugoti nuo nutukimo ir kitų ligų. Pastarųjų kelių dešimtmečių tyrimai rodo, kad žindymas gali skatinti tinkamą žandikaulio vystymąsi ir ortodontinį augimą. Kitaip tariant, žindymas gali padėti jūsų vaikui užaugti su tiesiais dantimis, be dantų susigrūdimo. Tačiau iki šešių mėnesių amžiaus tik 37-58 proc. kūdikių vis dar maitinami krūtimi. Apžvelgsime įrodymus, kad žindymas padeda išvengti breketų, ir kitas ankstyvas intervencijas, padedančias tinkamai augti žandikauliams.

Kaip žindymas veikia žandikaulio vystymąsi?

Žindymas palaiko teisingą žandikaulio vystymąsi, nes skatina liežuvį priglusti prie burnos minkštojo gomurio.

Kūdikiai žindymo metu stumia liežuvį aukštyn prie minkštojo gomurio ir žemyn prie priekinių dantų.

Kūdikystėje minkštasis gomurys yra minkštas ir “vaškinis”. Liežuvio stūmimas žindymo, rijimo ir kalbėjimo metu formuoja ir plečia minkštąjį gomurį, skatindamas tinkamą viršutinio žandikaulio augimą.

Maitinimas iš buteliuko neprilygsta žindymui, todėl vaikams, maitinamiems tik iš buteliuko, kyla daug didesnė ortodontinių problemų rizika.

Žindymo krūtimi poveikis žandikaulio augimui taip pat naudingas kūdikio kvėpavimo takų vystymuisi. Tai gali padėti išvengti kvėpavimo sutrikimų miego metu, pavyzdžiui, miego apnėjos.

Galiausiai, žindymas – idealus būdas ugdyti tinkamus maitinimo ir rijimo įpročius. Tai ne tik padeda natūraliai augti veido ir gerklės raumenims, bet ir gali apsaugoti nuo išrankaus valgymo įpročių mažamečių vaikų amžiuje.

Žindymas ir ortodontinis augimas

Ką apie žindymo ir ortodontinio augimo ryšį kalba mokslininkai?

1981 m. atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo beveik 9700 vaikų, duomenimis, nustatyta, kad ilgesnis žindymo laikas susijęs su mažesne blogo sąkandžio (dantų išsidėstymo) rizika.

2015 m. paskelbtoje 48 tyrimų apžvalgoje teigiama, kad žindymas gali sumažinti dantų išsigimimo riziką. Išimtinis žindymas ir ilgesnis žindymo laikas buvo susiję su geriausiais rezultatais.

2016 m. atliktame tyrime, kuriame buvo stebimi 416 vaikų, nustatyta, kad nežindyti vaikai, palyginti su vaikais, žindomais ilgiau nei 6 mėn.:

  • beveik du kartus dažniau turėjo susigrūdusių pieninių dantų;
  • dažniau išsiugdė nykščio čiulpimo ar čiulptuko įpročius (kurie gali neigiamai paveikti žandikaulio augimą);
  • dažniau turėjo “išgaubtą veido profilį” – veido profilį, kai žandikaulis atsitraukia, nes žandikaulis neauga iki galo (dažnai pasitaiko esant nepakankamam sąkandžiui).

2018 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 630 vaikų, parodė, kad kuo ilgiau vaikas maitinamas krūtimi, tuo didesnė tikimybė:

  • tinkamai užsidėsčiusiems pieniniams dantims,
  • lygių galinių ir vidurinių dantų plokštumui, t. y. taisyklingo viršutinių ir apatinių dantų susijungimui, kad būtų idealiai kramtomi,
  • “idealiam” griežtųjų dantų sąkandžiui, kuris reiškia, kad priekiniai dantys išsidėstę tinkamu atstumu prieš apatinius, kai burna uždaryta.

Kitoje 2018 m. atliktoje sisteminėje apžvalgoje, į kurią iš viso įtrauktas 31 tyrimas, teigiama, kad žindymas yra “apsauginis veiksnys” nuo dviejų ortodontinių problemų:

Užpakalinio kryžminio sąkandžio: Apatiniai dantys dengia viršutinius, dažniausiai vienoje burnos dalyje.
II klasės sąkandžio ydos: Neteisingai išsidėsčiusių dantų, kuriems greičiausiai prireiks breketų.

Apskritai rezultatai aiškūs: žindymas palaiko teisingą žandikaulio vystymąsi ir sumažina riziką, kad vėliau vaiko gyvenime reikės breketų.

Žindymas krūtimi ir kvėpavimas miego metu

Svarbu suvokti ryšį tarp miego sutrikimų kvėpuojant, ortodontinio augimo ir kitų įprastų vaikystės problemų. Šios problemos labai glaudžiai tarpusavyje susijusios.

2013 m. ataskaitoje aptartas ryšys tarp žindymo, netaisyklingo dantų išsidėstymo, ADHD ir nutukimo per pirmuosius kelerius gyvenimo metus.

Juose apibūdinamas procesas, kuris daugeliui vaikų atrodo taip:

Žindymo trūkumas lemia prastą žandikaulių augimą, netaisyklingą sąkandį ir netinkamą kvėpavimo takų augimą.
Šie veiksniai kartu didina vaikų miego apnėjos riziką.
Vaikų miego apnėja gali pasireikšti kaip ADHD (arba būti pagrindinė priežastis), kuri susijusi su neteisingai išsidėsčiusiais dantimis.
Daugeliui vaikų vėliau išsivysto nutukimas, kuris yra bendras ADHD ir kūdikystėje išimtinai nemaitinimo krūtimi rizikos veiksnys.
Vaikai, sergantys ADHD, turintys dantų sąkandžio sutrikimų ir nutukimą, statistiškai dažniau patiria dantų traumas.
Kaip matote, šie veiksniai – tai problemų sankaupa, o ne viena priežastis ir pasekmė.

Manoma, kad sveiko svorio vaikų, sergančių miego apnėja, pagrindinė miego apnėjos priežastis – blogas veido ir žandikaulių augimas.

Žindymas krūtimi ir ertmės

Perpildyti dantys, metaliniai breketai, kvėpavimo sutrikimai miego metu ir nutukimas susiję su didesniu dantų ėduonies (karieso) paplitimu.

Trumpesnis žindymo laikas susijęs su dažnesniu nutukimu, rinitu (peršalimu) ir astma. Tai svarbu, nes prasta mityba ir kvėpavimas burna didina ėduonies atsiradimo riziką.

Kiek laiko turėtumėte maitinti krūtimi?

Kad žandikaulis tinkamai augtų, turėtumėte išimtinai maitinti krūtimi mažiausiai 6 mėnesius ir, jei įmanoma, iki 2 metų.

Žindymas iki 6 mėnesių yra veiksmingiausias gero ortodontinio augimo prognozės rodiklis. Dauguma mano aptartų tyrimų nustatė, kad kuo ilgiau kūdikis žindomas krūtimi, tuo didesnė tikimybė, kad jo dantys bus tiesūs ir taisyklingai išsidėstę.

Dažniausiai pasitaikančios žindymo problemos ir jų sprendimo būdai

Ne visos motinos gali žindyti savo kūdikius. Kai kurios susiduria su tokiomis sveikatos problemomis kaip sunkus mastitas, kuris visam gyvenimui gali nutraukti žindymą.

Jei susiduriate su žindymo sunkumais:

Jei sunkiai sekasi maitinti krūtimi: Pasikalbėkite su sertifikuotu žindymo konsultantu arba ieškokite vietinės paramos. Dažnai kreipimasis pagalbos į žmogų, kuris gali su jumis pabūti akis į akį, padeda pastebėti ir išspręsti dažniausiai pasitaikančias problemas.
Jei dėl kokių nors priežasčių negalite maitinti krūtimi: Pasitarkite su gydytoju dėl donorinio motinos pieno, kuriam reikalingas receptas.
Galiausiai, mamų bendruomenė yra vienas geriausių būdų rasti padrąsinimą, ypač jei žindymas yra iššūkis. Pasidomėkite vietinėmis grupėmis “Facebook” tinkle arba mamų forumuose.

Kiti būdai, kaip išvengti breketų

Ortodontinės problemos atsiranda dėl kelių veiksnių, dažniausiai nėštumo ir ankstyvojo kūdikio vystymosi metu.

Be maitinimo krūtimi, breketų galite išvengti ir taip:

skatinant naudoti čiulptuką ir čiulpti nykštį.
stebint vitamino K2 vartojimą: užtikrinkite, kad kūdikis gautų pakankamai vitamino K2 žindant arba vartojant menkių kepenų aliejų.
ankstyvas ortodontinis įvertinimas: ortodontinis įvertinimas 2-5 metų vaikams leidžia ortodontui ankstyvąsias augimo problemas ištaisyti gomurio plėstuvais. Tai gali paskatinti žandikaulio vystymąsi ir suteikti pakankamai vietos dantukams augti. Ieškokite ortodonto, kuris specializuojasi “ortotropijos” srityje.

Išvados: Žindymas ir žandikaulio vystymasis

Žindymas yra labai svarbus būdas palaikyti tinkamą žandikaulio vystymąsi ir sumažinti ortodontinių problemų, pavyzdžiui, susigrūdusių ar neteisingai išsidėsčiusių dantų, riziką.

Panašus straipsniai