Baltos dantenos. Ką tai reiškia?

Tikriausiai jau žinote, kad odontologai rekomenduoja valyti dantis bent du kartus per dieną. Pastebima, kad kai kurie pacientai atsakingai laikosi šios taisyklės, o kai kurie skubėdami pamiršta arba tiesiog neturi laiko išsivalyti dantų. Taip atsiranda įvairios dantenų problemos, uždegimai. Ar kadanors esate susidūrę su baltomis dėmėmis ant dantenų? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos ekspertai pasidalins įžvalgomis apie tai, ką reiškia baltos dantenos ir kaip to išvengti.

Kas tai?

Baltos dantenos, dar kitaip vadinamos leukoplakija yra burnos gleivinės pažeidimas. Leukoplakija dažniausiai būna burnos (lūpų, skruostų, dantenų) gleivinėje, liežuvio apatiniame paviršiuje ar šonuose. Šių baltų dėmių negalima nuvalyti ar tiesiog nubraukti.

Leukoplakija atsiranda nuo besaikio tabako vartojimo ir piktnaudžiavimo alkoholiu. Kitas galimas kaltininkas – dantų protezai, kurie trinasi į liežuvį ar vidinę jūsų skruostų pusę. Taip pat, baltos dantenos gali susiformuoti nuo netinkamos burnos higienos priežiūros.

Simptomai

Ligos pradžioje simptomų gali net nebūti, vėliau atsiranda jautrumas karštam ir šaltam maistui. Ilgainiui, leukoplakijos židiniuose atsiranda vėžinių pakitimų.

Kiti simptomai:

  • Baltos dėmės ar opos, kurios natūraliai neišnyksta per 2 savaites;
  • Burnoje jaučiami baltos spalvos gumuliukai;
  • Sujautrėjusi visa burnos ertmė;
  • Jaučiamas ausų skausmas ryjant;
  • Sunku atverti žandikaulį.
Gydymas

Jeigu įtariate, kad jums yra leukoplakija, apsilankykite pas odontologą. Labai svarbu, kad gydytojas atliktų apžiūrą ir įvertintų uždegimo lygį ir galimas komplikacijas.

Baltos dantenos gali būti gydomos šiais būdais:

  1. Gleivinės pažeidimų pašalinimas lazeriu;
  2. Šalčio terapija;
  3. Operacija.

Laiku suteiktas gydymas gali garantuoti teigiamą rezultatą. Be abejo, leukoplakija ateityje gali atsinaujinti, todėl pacientas turi būti stebimas.

Kaip to išvengti?
  • Atsisakykite bet kokių tabako gaminių. Taip pat, ribokite alkoholio vartojimą.
  • Prieš gerdami karštus gėrimus ar valgydami maisto produktus palaukite, kol jie atvės. Taip pat, stenkitės vengti aštraus maisto, bent jau gydymo laikotarpiu.
  • Venkite saldainių ar kramtomųjų produktų, kurie turi šiurkščius kraštus, yra rūgštūs ir gali dirginti burnos ertmę. Įtraukite į savo mitybą kuo daugiau natūralių vaisių ir daržovių, gerkite daug vandens. Apriboti reikėtų maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug nenaudingų angliavandenių, pridėtinio cukraus.
  • Laikykitės tinkamos burnos higienos taisyklių. Tai reiškia, jog reikia valyti dantis bent du kartus per dieną. Stenkitės valyti juos dviejomis kryptimis, kad tinkamai nuvalytumėte visas sunkiai pasiekiamas vietas. Jeigu turite galimybę, įsigykite elektrinį dantų šepetėlį. O dantų siūlas turėtų būti naudojamas po kiekvieno valgio. Jis išvalo tas vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Taip pat, galima kramtyti becukrę gumą. Ji skatina seilių susidarymą, kurios padeda nuplauti maisto likučius. Taip pat, svarbu reguliariai lankytis pas odontologą. Jeigu turite dantų implantus, juos reikia prižiūrėti kaip savo įprastus dantis. Tai reiškia, valyti bent du kartus per dieną su šepetėliu ir dantų siūlu. Taip pat, naudokite dantų pastą su fluoru, nes jis stiprina dantenas.
  • Jeigu esate įsidėję dantų implantus, stebėkite, ar jie netrina jūsų liežuvio arba vidinės skruostų pusės. Stenkitės reguliariai lankytis pas odontologą, kuris galės tinkamai stebėti implantų gijimą ir prisitaikymą prie žandikaulio.

Taigi, pristatėme jums svarbiausią informaciją, apie baltų dantenų susiformavimą ir galimus gydymo metodus. Svarbu laikytis tinkamos burnos higienos taisyklių ir vengti žalingų įpročių, nes taip palaikysite sveiką burnos ertmę, išvengsite infekcijų. Jeigu paskutiniu metu jus kankina baltos dantenos, nedelskite ir apsilankykite pas odontologą.

Panašus straipsniai