Dantų erozija. Kas ją lemia?

Tinkama dantų priežiūra gali padėti išsaugoti sveiką ir gražią šypseną. Tačiau jeigu neprižiūrėsite dantų, galite susidurti su įvairiomis dantenų ligomis ir problemomis, pavyzdžiui, dantų erozija. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos ekspertai pasidalins įžvalgomis apie dantų erozijos atsiradimą ir gydymo būdus.

Kas tai?

Dantų erozija – dantų emalio nusidėvėjimas, dėl rūgščių poveikio. Erozijai formuojantis, emalis plonėja ir netenka pradinio blizgesio.

Jeigu jums yra dantų erozija jūsų dantys:

 • Pakeičia spalvą;
 • Tampa jautrūs karščiui ir šalčiui;
 • Lengviau skilinėja ir lūžta;
 • Tampa aštrūs.

Priežastys

 • Nesubalansuota mityba, kurioje vyrauja rūgštūs produktai;
 • Mažesnis seilių išsiskyrimas;
 • Dažnas vitamino C vartojimas;
 • Prasta burnos higiena;
 • Bulimija, dažnas vėmimas.

Kaip to išvengti?

 1. Sumažinkite rūgščių maisto produktų ir gėrimų, pavyzdžiui, vaisių sulčių ar gaiviųjų sportinių gėrimų vartojimą. O jeigu nepavyksta jų išvengti, stenkitės gerdami naudoti šiaudelį, kad rūgštis mažiau patektų ant dantų. Valgykite daug šviežių vaisių ir daržovių, nes jie neturi pridėtinio cukraus.
 2. Po vėmimo skalaukite burną vandeniu arba pienu. Labai svarbu, kad išsiskyrusios rūgštys neliktų ant dantų ir būtų pašalintos.
 3. Kad padidėtų seilėtekis, kramtykite becukrę gumą. Seilės laikomos svarbiausiu gynybiniu elementu dantų emalio erozijos procese. Jos praskiedžia rūgštis ir nuplauna nuo dantų paviršiaus, lėtina dantų emalio eroziją dėl seilėse ištirpusio kalcio ir fosforo. Seilės suformuoja ir apsauginę plėvelę ant dantų paviršiaus, taip naikindama rūgštis.
 4. Sumažinkite alkoholio vartojimą. Alkoholis kenkia dantų emaliui išskirdamas rūgštis. Jeigu nepavyksta visiškai jo išvengti, stenkitės rinktis mažiausiai cukraus turinčius gėrimus.
 5. Reguliariai lankykitės pas odontologą. Tik jūsų gydytojas galės tinkamai nustatyti, kiek dantys yra pažeisti ir kokio gydymo labiausiai reikia. Kartais, dantų problemos gali būti nematomos, ir tik joms progresavus, jūs pradedate jausti  skausmą. Jūsų odontologas yra sveikatos priežiūros specialistas, ir jis gali nustatyti ne tik dantenų problemas, bet ir aptikti įvairias kitas ligas.

Dantų priežiūra

Jeigu norite išvengti dantų erozijos, pasirūpinkite savo burnos higiena. Pateiksime kelis patarimus, kaip reikia rūpintis savo dantimis:

1. Valykite du kartus per dieną

Mūsų burnoje nuolat atsinaujina ir daugėja bakterijų ir mikrobų. Valydami dantis du kartus per dieną užtikrinsite, kad šios bakterijos bus laiku pašalintos. Taip pat, dažnesnis valymas padeda išvengti blogo burnos kvapo. Nepamirškite, kad labai svarbu dantis valyti su tinkamu dantų šepetėliu. Siekdami maksimalios dantų apsaugos, apsvarstykite galimybę įsigyti elektrinį dantų šepetėlį. Valydami dantis su rankiniu šepetėliu, per minutę galima atlikti kelis šimtus judesių, o valant elektriniu – net kelis tūkstančius. Labai svarbu valyti dantis bent 2 minutes. Sveiki dantys yra geros organizmo būklės garantas, todėl stenkitės jais tinkamai pasirūpinti.

2. Naudokite tarpdančių siūlą

Kad ir koks geras jūsų dantų šepetėlis, jis nepasieks visų tarpdančių ir užsislėpusių maisto likučių. Dantų siūlas taip pat sumažina ėduonies ir kitų dantenų ligų atsiradimo riziką.  Tačiau nepatariame naudoti burnos skalavimo skysčio, nes jis gali prisidėti prie rūgščių atsiradimo. Jeigu nesate tikri, kokį dantų siūlą geriausia rinktis, kviečiame skaityti čia.

3. Naudokite fluoridą

Galite įsigyti dantų pastą su fluoridu. Jis yra labai naudingas dantų emaliui ir gali jį sustiprinti bei apsaugoti nuo erozijos rizikos.

Dantų erozija yra dantenų liga, kurios jūs galite išvengti tinkamai rūpindamiesi savo burnos higiena ir mityba. Jeigu turite klausimų, visuomet galite mums parašyti.

Panašus straipsniai