dantų gydymas miegant sedacija suaugusiesiems

Dantų gydymas miegant (sedacija) – sprendimas vaikams ir suaugusiems, bijantiems odontologų

Jūsų vaikas verkia vos tik įžengus į odontologo kabinetą? Gal jūs pats jaučiate panišką baimę artėjant vizitui pas odontologą? Tuomet geriausia išeitis dantų gydymo procedūras atlikti  sedacijoje.

Mūsų klinikos odontologė Giedrė Gumbelevičienė pasakoja apie dantų gydymą pacientui miegant kas tai per procedūra, kaip ji atliekama ir kodėl vis daugiau pacientų renkasi tokį dantų gydymo būdą.

Dantų gydymas sedacijoje

Nors taikant šiuolaikinius gydymo metodus pacientai skausmo nejaučia, tačiau gręžimo garsas, instrumentai, aplinka ir kiti veiksniai kartais vis tiek sukelia baimę tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Kai pacientas nesijaučia patogiai, sunku dirbti ir pasiekti geriausių rezultatų odontologams. Baimės problemai spręsti specialistai siūlo sedaciją .

Kaip sako odontologė, tai yra saugi procedūra, atliekama gyd. anesteziologo-reanimatologo, kurios metu specialiais medikamentais sukeliama miego būsena, jos metu stebimos visos paciento gyvybinės funkcijos.

vaiku dantu gydymas

Sedacija gali būti:

Peroralinė – pacientas išgeria tabletę arba sirupo, po 20 min. atsipalaiduoja ir lengvai apsnūsta. Priešingai negu intraveninės sedacijos metu, jis išlaiko kontaktą su gydytojais ir pilnai nemiega. Ši sedacija taikoma tik vaikams, kai reikia sutaisyti nedaug dantų vienu metu (1-2 dantukus).

Intraveninė – taikoma tada, kai peroralinė sedacija- nepakankama. Tiesa, įprastai pacientai jau neatsimena dūrio į veną, negirdi grąžto ir siurblio garsų, nieko nemato ir pabunda jau su pagydytais dantimis ir svarbiausia – be nemalonios patirties.

Sedacija netaikoma visiems iš eilės

Odontologė pabrėžia, kad sedacija taikoma tik tada, kai yra būtinybė, visuomet stengiamės įkalbinti ir motyvuoti vaikus dantukų gydymui be sedacijos. Tačiau būna atvejų kada išbandžius visu įmanomus motyvacijos būdus vaikams dantų pagydyti įprastai nepavyksta.

Jauniausias pacientas, kuriam odontologei teko taikyti sedaciją – tik 1,5 metų: „Jam buvo nustatytas buteliuko kariesas ir reikalingas skubus odontologinis gydymas. Su tokio amžiaus vaikais, ir vaikais iki 3 metų  paprastai nepavyksta susikalbėti, jie dantų gydymo motyvacijai dar per maži“.

Vaikų dantukų priežiūros klaidos

Pagrindinė klaida, kurią įvardija odontologė, kalbant apie vaikus, – tėvai vaikus atveda apžiūrai pavėluotai, kai dantuką jau skauda. Tuomet vaikai dažnai būna įsibaiminę ir neleidžia odontologui apžiūrėti burnos, gydyti dantų.

Kaip pastebi odontologė, deja, tokie vaikai įprastai turi jau ne vieną kariozinę ertmę, atsiradusią dėl ilgo delsimo ir vizito pas odontologą atidėliojimo, dėl aplaidžios burnos higienos.

„Vis primename, kad sudėtingo dantų gydymo galima išvengti teisingai prižiūrint vaikų dantis ir nuolat apsilankant profilaktiniam patikrinimui. Deja, pasitaiko ir tokių atvejų, kad paciento burnoje galima rasti vos kelis sveikus dantukus, visi kiti jau būna pažeisti karieso. Neseniai su sedacija buvo gydyta mergaitė, nes jos dantukai buvo supūliavę, teko nuolatos gerti vaistus nuo skausmo, kas nėra gerai tokiame amžiuje“.

Sedacijos privalumas, kad vienu metu pacientui galima sugydyti daug dantų iš karto ir išlydėti su visais sugydytais dantimis namo jau po vieno vizito“, – sakė odontologė.

Sedacija reikalinga ir suaugusiems

Baimės jausmas nesvetimas ir suaugusiems. Tiesa, daugelis garsiai apie problemą nekalba ir dažnai delsia iki paskutinės akimirkos ir atvyksta dantų gydymui pavėluotai, kai dantis yra tiek pažeistas, kad jo išsaugoti nebeįmanoma ir tenka pašalinti.

Odontologė patvirtina, kad suaugusieji sedaciją renkasi tuomet, kai jų laukia ilga ar sudėtingesnė odontologinė procedūra: dantų implantacija, chirurginės operacijos (sudėtingas dantų rovimas ar kaulo atstatymas).

Dažniausiai intraveninė sedacija yra taikoma, siekiant sumažinti paciento baimę bei nemalonius potyrius. Sedacijos metu pacientai būna ramūs ir nesibaimina dėl jiems atliekamų procedūrų. Dantų gydymas vyksta sklandžiai ir operatyviai, pacientai nemiega tačiau būna nejudrūs, nesiblaško, nesipriešina gydymui, jų seilėtekis sulėtėjęs.

Trumpalaikė sedacija gali būti taikoma ir nesudėtingoms odontologinėms procedūroms. Pasitaiko atvejų, kad pacientui yra sunku būti išsižiojus ilgesnį laiką, jei yra stipriai išreikštas vėmimo refleksas, jei jaučia stiprią baimę prieš bet kokią odontologinę procedūrą, turi žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.

burksizmas dantų griežimas nakti

Mitai apie sedaciją sklaidosi

Gydytojos teigimu, šiuolaikiniai anestezijoje naudojami medikamentai yra maksimaliai saugūs. Jų veikimo trukmė neilga, kas užtikrina lengvą jų dozavimą ir greitą paciento pabudimą po nejautros.

Procedūrai populiarėjant, daugėjant informacijos ir teigiamų patirčių, sklaidosi ir įvairūs mitai.

Stengiamės visuomenę supažindinti su šia procedūra ir išsklaidyti besiformuojančius mitus. Tačiau vis dar yra žmonių, įsitikinusių, kad per visą gyvenimą žmogus gali ištverti tam tikrą skaičių narkozių, o kiekviena iš jų gyvenimą sutrumpina keleriais metais. Jie mano, kad dantų gydymas sedacijoje tai ta pati procedūra kaip ir įprasta narkozė.

„Sedacijos metu pacientas gali būti pilnai užmigdomas, tačiau skirtingai nuo bendros narkozės, tokios procedūros metu nėra stabdomas kvėpavimas, nėra reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija ir ženkliai mažiau trikdomos įprastinės gyvybinės funkcijos.  Po bendrosios anestezijos paciento budimas trunka gan ilgai,  pacientas yra stebimas intensyvaus stebėjimo palatoje (stebėjimo laikas > 2 val.). Budimo laikotarpis po sedacijos yra kur kas trumpesnis (pacientas įprastai stebimas iki 2 h, po kurių gali vykti namo), tad greičiau grįžtama prie įprastinės veiklos“, – apie pagrindinius procedūrų skirtumus kalbėjo odontologė.

Ji pabrėžia, kad šiuolaikiniai medikamentai, naudojami anestezijai, po procedūrų pasišalina taip greitai, jog žmogus prabunda beveik iškart po dantų gydymo.

 Daugėja norinčių dantis gydyti sedacijoje

 Kaip pastebi odontologė, Lietuvoje daugėja pacientų, kurie kreipiasi dėl dantų gydymo su sedacija.

„Pacientai dalijasi savo patirtimi su artimaisiais ir pažįstamais. Vis daugiau žmonių supranta, kad turi alternatyvą savo baimei ir gali taisyti dantis be nemalonios patirties. Juk delsiant dantų būklė tik blogėja“, – sakė specialistė.

Panašus straipsniai