Odontologija vis sparčiau žengia į priekį, ir įvairios naujovės leidžia paprasčiau atstatyti prarastus dantis. Nors manoma, kad dantų implantavimas – tai visai nauja, vos kelis dešimtmečius skaičiuojantis išradimas, tačiau tai ne visai tiesa. Mokslininkų manymu, pirmieji dantų implantai galėjo būti sukurti prieš maždaug du tūkstantmečius metų – archeologus labai nustebino Pietų ir Šiaurės Amerikos žemynuose aptikti radiniai. Spėjama, kad majų ir inkų civilizacijų atstovai dantų implantus taikė maždaug 600 m. Pr. Kr. Didelė tikimybė, kad dantų implantai buvo gaminami iš akmens arba aukso, dantys taip pat buvo puošiami brangakmeniais.
O kaip… Nuskausminimas?
Šiandien yra įprasta, kad odontologas suleidžia nuskausminamųjų, ir implantavimo ar protezavimo metu nėra jaučiamas skausmas. Be abejo, prieš porą tūkstantmečių apie tai niekas net nesvajojo, todėl asmenims, kuriems buvo atstatomi dantys, buvo duodama haliucinogeninių medžiagų – tam tikrų augalų ar grybų.
Dantų implantacija viduramžiais
Šiuo laikotarpiu odontologija, kaip ir kitos medicinos sritys, nebuvo labai smarkiai pažengusi, o kai kurios procedūros labiau priminė siaubo filmą. Vietoj prarastų dantų pacientams buvo įstatomi mirusių žmonių dantys, tačiau tai nebuvo vienintelė galimybė. Arabų chirurgas Abdulas Kasimas naudojo iš jaučio kaulo pagamintus dantų implantus. Nors tai jau skamba pakankamai baisiai, tačiau tokios procedūros neretai lemdavo ir įvairias ligas. Per svetimus dantis plito įvairios infekcijos bei užkrečiamos ligos, todėl vėliau kurį laiką šių procedūrų buvo atsisakyta – dantų impantacija XVII-XVIII amžiuje buvo praradusi populiarumą.
Šiuolaikinė dantų implantacija
Šiuolaikinis dantų implantavimas dar nėra labai senas, ir skaičiuojama, kad jis pradėtas taikyti prieš maždaug 200 metų. Pirmoji operacija, labai primenanti dabartinį dantų implantavimą, buvo atlikta 1809 metais: buvo ištrauktas dantis, ir vietoj jo įstatytas auksinis implantas, kuris turėjo prigyti. XIX amžiaus pabaigoje JAV buvo taikomi dantų implantai, kurie tarnaudavo maždaug 8-11 metų. Šuo laikotarpiu dantų implantai buvo gaminami iš labai įvairių medžiagų: alavo, švino, kaučiuko, porceliano, aukso, platinos ar net medžio. Reikšmingas žingsnis buvo žengtas 1952 metais, kada P. I. Brenemarkas atliko išsamius tyrimus, ir nustatė, kad ne visos medžiagos gali būti taikomos implantuojant dantis. Buvo nustatyta, kad būtent titanas yra ta medžiaga, kurią žmogaus organizmas priima geriausiai. Tęsdamas eksperimentus chirurgas 1965 metais atliko pirmąją dantų implantavimo operaciją, kuri buvo sėkminga. Įdomu tai, kad implantuoti dantys pacientui tarnavo iki pat jo gyvenimo pabaigos (net 40 metų). Taigi, nieko nuostabaus, kad dantų implantacija šiandien yra tokia populiari. Tai – pažangiausias būdas, padedantis atstatyti dantis, tad tikrai verta pasvarstyti apie tokią galimybę.
Odontologija ir toliau sparčiai žengia į priekį, todėl tikėtina, kad artimiausiu metu odontologai galės pasiūlyti dar daugiau naujovių, leidžiančių efektyviai atstatyti dantis ir garantuoti saugumą.