4 dantų tipai ir jų funkcijos

Dantys mūsų burnoje atlieka svarbų vaidmenį. Jie padeda kramtyti ir virškinti maistą, leidžia tarti žodžius. Tačiau dantų yra keli tipai ir kiekvienas iš jų turi savo savybes. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai, pasidalins įžvalgomis, apie 4 dantų tipus, ir apie funkcijas, kurias jie atlieka.

Danties sluoksniai

Dantį sudaro dvi dalys: baltos spalvos danties vainikas, kuris yra visiems matomas, ir šaknis, kuri yra nematoma. Dantys sudaryti iš keturių sluoksnių, ir visi jie atlieka skirtingas funkcijas.

         1. Emalis

Tai yra kietas audinys, kuris dengia danties vainiką. Emalio pagrindinė funkcija yra apsaugoti kitus svarbius danties audinius nuo pažeidimų. Pavyzdžiui, aukštos temperatūros, bruksizmo.

         2. Pulpa

Ji slepiasi pačiame danties centre. Pulpoje yra kraujagyslės, nervai ir minkštieji audiniai. Jos tikslas yra aprūpinti dantį maistinėmis  medžiagomis.

         3. Dentinas

Dentinas yra vidurinis danties sluoksnis (tarp emalio ir pulpos). Jis palaiko danties tvirtumą, suteikia dantims spalvą.

         4. Cementas

Jis tvirtai laiko dantų šaknis prie dantenų ir žandikaulio. Žmogui senstant, cementas nusitrina ir gali atsidengti dentinas.

Kiti audiniai

 •  Dantenos

Jos dengia ir saugo dantų šaknis.

 • Periodonto raištis

Aplink dantį esantis audinys. Palaiko kaulo ir danties pusiausvyrą, suteikia stabilumą.

Dantų tipai

 • Priekiniai

  Jie yra labiausiai matomi, kai šypsotės. Pagrindinė šių dantų funkcija- atkąsti maistą. Dažniausiai, vaikams jie išdygsta 16-21 mėnesyje.

  • Kapliai

  Dantys esantys tarp iltinių ir krūminių dantų. Pagrindinė jų funkcija- maisto smulkinimas. Jie yra didesni už priekinius ir iltinius dantis.

  • Iltiniai

  Tai aštriausi dantys. Jie yra naudojami maisto atplėšimui. Ir vaikai ir suaugusieji jų turi po du kiekvienoje eilėje.

  • Krūminiai

  Tai dideli, plokšti dantys, esantys burnos gale. Jie yra skirti maistui kramtyti, smulkinti. Krūminiai dantys būna trijų tipų:

  1. Pirminiai. Kitaip vadinami pieniniams dantimis, atsiranda vaikams nuo 12 iki 28 mėn. amžiaus.
  2. Nuolatiniai. Tai krūminiai dantys, kurie atsiranda iškritus pieniniams dantims.
  3. Protiniai. Jie išdygsta vėliausiai, apie 17- 25 gyvenimo metus. Tačiau odontologai dažnai pataria juos pašalinti, nes jie dygdami užima vietą burnoje ir ją gali spausti. Todėl yra jaučiamas diskomfortas, sunku kramtyti maistą.

  Faktai

 • Danties emalis yra kiečiausia viso kūno dalis.
 • Jūsų kūne dantys yra vienintelė kūno dalis, kurie negali sugyti patys;
 • Dantys nėra kaulai. Galima teigti, kad jie panašūs į kaulus, net yra sudaryti iš kalcio. Tačiau skiriasi tuo, kad kaulai gamina kaulų čiulpus, o dantys ne.
 • Žmogus turi mažiausiai 32 nuolatinius dantis. Kai kurie jų turi daugiau, nes jiems išdygsta protiniai dantys.

Taigi, mūsų burnoje yra įvairių tipų dantys. Visi jie yra vienodai svarbūs, o tam kad jie būtų sveiki, nepamirškite laikytis tinkamos dantų higienos. Jeigu turėsite klausimų, kviečiame parašyti mums.

 

Panašus straipsniai