Folio rūgštis. Kokia jos nauda dantims?

Apie vitaminų naudą mūsų organizmui tikriausiai žinome visi. Natūralu, kad skirtingų grupių vitaminai pasižymi tam tikra nauda mūsų kūnui. Tačiau kuo ypatinga yra folio rūgštis? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis apie folio rūgšties naudą burnos ertmės sveikatai.

Kas tai?

Folio rūgštis, dar kitaip vadinama folatais, yra vandenyje tirpus B grupės vitaminas. Žmogaus organizmas savarankiškai negali pagaminti folio rūgšties, todėl ją reikia gauti su maistu arba vartojant papildus.

Folio rūgštis ir dantenų ligos

Dantenų ligas dažniausiai sukelia netinkama burnos ertmės priežiūra, susikaupusios bakterijos ir nešvarumai ant dantenų. Negydomos dantenų ligos gali lemti uždegimą ir net dantų netekimą.

Folio rūgšties vartojimas yra veiksmingas būdas mažinti dantenų uždegimą. Ji netgi gali panaikinti kai kuriuos ligos sukeltus pažeidimus. Be to, folio rūgštį yra naudinga vartoti po atlikto intensyvaus periodonto gydymo. Tai lemia greitesnį gijimą ir mažesnius skausmus.

Folio rūgštis ir imuninė sistema

Folio rūgštis atlieka svarbų vaidmenį ląstelių augime, kurios būtinos sveikoms dantenoms ir dantims palaikyti. Kai organizme trūksta folio rūgšties, padidėja dantenų kraujavimo, blogo burnos kvapo rizika.

Folio rūgštis padeda išvengti burnos ertmės infekcijų, nes palaiko stiprią imuninę sistemą. Ji padeda organizmui kovoti su kenksmingomis bakterijomis ir virusais, galinčiais sukelti burnos sveikatos problemas. Folio rūgštis taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti dantenų patinimą ir uždegimą.

Kada yra folio rūgšties trūkumas?

  • Besaikis aloholio vartojimas trikdo folio rūgšties absorbciją ir greitina išsiskyrimą iš organizmo. Alkoholizmu sergantys žmonės taip pat linkę maitintis nekokybišku, mažai folio rūgšties turinčiu maistu, pavyzdžiui, saldumynais.
  • Nėštumas. Nėštumo metu folatų poreikis padidėja, nes jie svarbūs vaisiaus ląstelių vystymuisi. Dažniausiai nėščioms moterims yra rekomenduojama papildomai gerti folio rūgšties papildus.
  • Kai kurie žmonės turi genetiškai nulemtą silpnesnę folio rūgšties absorbaciją, todėl jų organizme dažniau trūksta šio vitamino. Dažniausiai šeimos gydytojai tokiems pacientams papildomai rekomenduoja gerti papildus bei į mitybos racioną įtraukti daug daržovių bei pieno produktų.
  • Žarnyno operacijos arba virškinimo sutrikimai. Uždegiminės žarnyno ligos ir atliktos virškinimo organų operacijos gali sumažinti folio rūgšties absorbciją.

Kai pasireiškia folio rūgšties trūkumas, galite jausti dantenų kruajavimą, burnos ertmės skausmą. Trūkumas taip pat gali sukelti įvairias dantenų ligas, pavyzdžiui, gingivitą. Apskritai, vitaminų trūkumas organizmui yra žalingas, todėl stenkitės naudingų mineralų gauti kiekvieną dieną, pakeitę savo mitybos racioną bei įsigyję papildus.

Perteklius

Iš tikrųjų, labai sunku gauti folio rūgšties perteklių. Svarbu paminėti, kad paprastai folio rūgšties naudingiausia suvartoti 1000 mg per parą. Žmogui, vartojančiam didelių dozių folio rūgšties papildus, galima išsigydyti anemiją.

Folio rūgšties kiekis, esantis multivitaminuose puikiai tinka ir gali padėti išvengti kai kurių dantenų ligų, ypač tiems žmonėms, kurie su maistu negauna pakankamai šio vitamino, ir tiems, kurie vartoja alkoholį.

Kokiuose maisto produktuose gausu folio rūgšties?

  1. Pupelės

  1. Žemės riešutai, saulėgrąžų sėklos

  1. Grūdiniai produktai

  1. Pieno produktai (jogurtas, kiaušiniai, varškė)

  1. Švieži vaisiai ir vaisių sultys (bananai, papaja)

  1. Žalios lapinės daržovės (ropės, špinatai, šparagai, briuseliniai kopūstai, brokoliai)

Taigi, tikimės, kad ši informacija jums buvo naudinga. Nepamirškite rūpintis savo dantimis ir burnos sveikata. Kaip jausitės rytoj, priklauso nuo jūsų, todėl investuokite į savo burnos sveikatą bei lankykitės pas odontologą. Jeigu turite klausimų, parašykite mums.

 

Panašus straipsniai