Skonio praradimas. Kodėl taip atsitinka?

Paprastai, skonio pojūtį mes laikome savaime suprantamu dalyku. Mėgaudamiesi savo mėgstamiausiu maistu jaučiame pasitenkinimą ir laimę. Tačiau kas atsitinka jeigu staiga nebejaučiame skonio? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pasigilins į svarbiausius aspektus, apie skonio praradimą ir priežastis, kodėl taip atsitinka.

Priežastys

  • COVID -19 pandemija
  • Gripas ir peršalimas
  • Gerklės streptozė ir faringitas
  • Seilių liaukų ir nosies infekcijos
  • Galvos traumos
  • Tam tikrų cheminių medžiagų ar vaistų poveikis
  • Protinio danties išrovimas
  • Stresas

Be abejo, skonio praradimą gali lemti ir daugelis kitų veiksnių, pavyzdžiui, rūkymas ir vyresnis amžius. Ar žinojote, kad dauguma žmonių turi apie 10 000 skonio receptorių? Senstant šis skaičius mažėja, o kiekvienas išlikęs skonio receptorius taip pat pradeda mažėti. Jautrumas įvairiems skoniams (saldžiam, sūriam, rūgščiam, karštam) paprastai sumažėja sulaukus 60 metų.

Gydymas

Jeigu skonio praradimas atsiranda dėl vartojamų vaistų poveikio, gydytojas gali rekomenduoti juos pakeisti kitais vaistais. O jeigu skonis dingsta esant kvėpavimo takų infekcijai, po ligos jis dažniausiai atsistato.

Kiti skonio grąžinimo būdai

 1. Tinkama burnos higiena

Atsakingas dantų valymas yra vienas iš svarbiausių aspektų, norint turėti sveiką burnos ertmę ir išvystytus skonio receptorius. Stenkitės valyti dantis bent du kartus per dieną, po 2 minutes. Jeigu turite galimybę įsigykite elektrinį dantų šepetėlį, nes jis nuvalo daugiau apnašų, nei rankinis. Taip pat, naudokite dantų siūlą, nes jis nuvalo tas vietas, kurių nepasiekia šepetėlis. Stenkitės su šepetėliu dantis valyti švelniai, nes jeigu trinsite, galite pažeisti dantų emalį, ir dantenos pradės kraujuoti.

Įsigykite dantų pastą su fluoru. Šis mineralas sustiprina dantenas, emalį ir natūraliai balina dantis.

Jeigu nešiojate dantų implantus, jų piežiūra yra panaši kaip jūsų natūralių dantų. Tačiau turint implantus labai svarbu nekramtyti kietų maisto produktų, kurie gali pažeisti implanto struktūrą.

 2. Paįvairinkite savo maisto racioną

 Jeigu pastebite, kad nejaučiate maisto skonio, įtraukite į savo mitybos racioną įvairesnių maisto produktų, kurie turi ryškų skonį, pavyzdžiui, aštrus maistas. Gamindami maistą, naudokite prieskonius ar aromatines žoleles, bet stenkitės nedėti į maistą daug cukraus ar druskos. Taip pat, stenkitės nuolat palaikyti hidrataciją ir gerti daug vandens. Jis ne tik nuplauna maisto likučius ir apnašas, bet ir didina seilių išsiskyrimą, kurios prisideda prie skonio receptorių sustiprėjimo.

3. Apsilankykite pas odontologą

Jeigu skonis negrįžta, apsilankykite pas odontologą. Tik gydytojas gali pastebėti burnos ertmės problemas, kurių nematote patys. Stenkitės lankytis pas odontologą bent kartą per 6 mėnesius.

4. Mokykitės atskirti skonius

Pavyzdžiui, atsigerkite citrinų sulčių, kurios gali stimuliuoti jūsų seilių gamybą. Taip pat, išbandykite maisto produktus, kurių paprastai nevalgote. Paekspermentuokite su imbieru, mėtomis arba actu.

5. Duokite sau laiko

Neskubėkite, skonis grįžta su laiku. Laikykitės  patarimų ir po truputį turėtumėte atgauti skonį. Be abejo, jeigu skonio praradimą nulemė liga, kreipkitės į odontologą.

Nepamirškite, kad skonis gali dingti dėl streso, todėl skirkite pakankamai dėmesio poilsiui ir miegokite bent 8 val. per dieną. Taip pat, stenkitės kuo daugiau judėti, atlikti įvairius pratimus.

 6. Atsisakykite žalingų įpročių

Pavyzdžiui, besaikio alkoholio vartojimo. Kadangi žalingi įpročiai gali nulemti skonio netekimą, stenkitės palaikyti kuo sveikesnį gyvenimo būdą.

Daugiau, apie alkoholio žalą burnos ertmei skaitykite čia.

Taigi, pristatėme jums pagrindinius aspektus, apie skonio praradimą bei patarimus, kaip jį galima susigrąžinti. Jeigu pastebite, kad skonio praradimas jums kelia kasdienį diskomfortą, apsilankykite pas odontologą.

 

Panašus straipsniai