Odontologų baimė nėra svetima įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau vaikams apsilankymas pas dantų gydytoją kartais atrodo kaip didžiausias siaubas. Baimę gali lemti įvairios priežastys: galbūt jam draugai pripasakojo siaubo istorijų, galbūt patys tėvai nesąmoningai įskiepijo šią baimę, o galbūt baimė kyla dėl praeities prisiminimų. Šiuo metu odontologijos klinikose yra taikoma labai moderni įranga, o procedūrų metu yra taikomas nuskausminimas, tad bijoti tikrai nereikėtų, tačiau kartais nugalėti baimę gali būti labai sudėtinga. Taigi, ką daryti, jei vaikas bijo lankytis pas odontologą?
Prie apsilankymų odontologijos klinikų pratinkite dar nuo mažumės
Gana dažnai daroma klaida yra tai, kad vaikas į odontologijas kliniką atvežamas tik tada, kai jau yra kenčiama nuo dantų skausmo. Vis dėlto, pirmasis vizitas turėtų būti planuojamas kur kas anksčiau, nes tokiu atveju vaikas pripras prie atliekamų procedūrų, ir nebijos. Įprastai pirmas apsilankymas odontologijos klinikoje rekomenduojamas tada, kai vaikui išdygsta pirmasis dantukas – tėveliai yra mokomi, kaip tinkamai prižiūrėti išdygusius vaiko dantis, ir tai gali padėti išvengti ankstyvų dantų problemų. 2-3 metų sulaukę vaikai turėtų būti atvedami profilaktiniam dantų patikrinimui – net ir tada, jei jokių dantų problemų nėra pastebima. Profilaktinio patikrinimo metu bus apžiūrimi vaiko dantys, papasakojama apie dantų priežiūros svarbą, ir t.t. Odontologijos gydytojai mažiesiems pacientams paprastai yra labai atidūs, stengiasi kuo žaismingiau pateikti informaciją, taip pat neretai įteikiama dovanėlė. Tai, be abejo, vaiką labai motyvuoja, ir kitas apsilankymas odontologijos klinikoje vaikui tikrai nekels jokios baimės.
Svarbiausia – nekalbėti apie skausmą
Dažnai nutinka taip, kad odontologų baimę suformuoja patys tėvai, ypatingai tada, jei užsimena, kad „skaudės tik truputį“ ar apskritai neskaudės. Jei užsimenama apie galimą skausmą, natūralu, kad vaikas išsigąsta, ir kategoriškai atsisako apsilankyti klinikoje. Dar blogiau, jei tėvai pasidalina savo įspūdžiais, patirtais odontologijos klinikoje, tad net ir to nenorint gali atsirasti baimė. Pirmojo vizito pas odontologą metu vaikas gali išsigąsti – net ir tada, jei tiesiog bus apžiūrimi mažojo paciento dantys. Tokiu atveju geriausia padaryti kelių savaičių pertrauką, ir vėl grįžti į kliniką. Šiuo laikotarpiu labai svarbu pakankamai dėmesio skirti pokalbiams apie dantų priežiūros svarbą, pasistengti tinkamai vaiką motyvuoti, ir t.t. Jei vaiko tėtis ar mama taip pat bijo odontologų, vaiką turėtų atlydėti tas asmuo, kuris tokios baimės neturi. Artimų žmonių palaikymas visada gali padėti paprasčiau ištverti įvairias procedūras, tačiau svarbu tai, kad vaikui jie neperduotų baimės.
Jei vaikui jau yra tekę lankytis odontologijos klinikoje…
Jei klinikoje yra tekę lankytis anksčiau, ir atliekamų procedūrų metu vaikui skaudėjo, tokiu atveju įkalbėti apsilankyti klinikoje gali būti gana sudėtinga. Vis dėlto, svarbu parodyti, kad vizito pas odontologą išvengti nepavyks. Jūs galite vaikui sakyti, kad prireiks šiek tiek pakentėti, tačiau visa tai jūs ištversite drauge. Jokiu būdu negalima berniukams sakyti, kad vyrai neverkia, ar vaikui meluoti, kad odontologas nieko nedarys. Juk apsilankymas odontologijos klinikoje ir yra tam, kad gydytojas specialistas padėtų rūpintis dantimis, o tuomet, jei jūs sakysite, kad odontologas nieko nedarys, gydytojas iš tiesų bus bejėgis.
Dantų gydymas gali būti atliekamas taikant sedaciją
Tam tikrais atvejais, kada atrodo, kad baimė yra neįveikiama, dantys gali būti taisomi taikant sedaciją. Tai gali pasiteisinti tada, jei vaikas jau skundžiasi dantų skausmais, kai reikia gydyti daug ėduonies pažeistų dantų, ir t.t. Palanku yra tai, kad vaikų dantų gydymas taikant sedaciją nepalieka jokių nemalonių įspūdžių – dantų gydymo metu pacientas nieko nejaučia, o po procedūros neatsimena, kas jam buvo atlikta. Dantų gydymas taikant sedaciją yra saugi procedūra, kuri gali būti taikoma ir vaikams, ir suaugusiesiems: medikamentais (juos skiria gydytojas anestiozologas-reanimatologas) sukeliama miego būsena, kurios metu yra atliekamos reikalingos odontologinės procedūros. Prieš šią procedūrą pacientas turi būti nevalgęs ir negėręs, taip pat turi būti užtikrinama, kad pacientas yra visiškai sveikas. Prieš sedaciją užmezgamas ryšys su pacientu, atsakoma į kylančius klausimus. Išgėrus medikamentų po maždaug 15 minučių atsipalaiduojama ir lengvai užsnūsta, o pabudus dantys jau būna sutaisyti. Taigi, toks sprendimas gali būti vienas geriausių pasirinkimų, kada odontologų baimė yra labai didelė.