Tikriausiai, daugelis iš mūsų turi įprotį kramtyti nagus. Nors šis įprotis nekelia pavojaus gyvybei, jis nėra naudingas mūsų burnos sveikatai. Šiame straipsnyje, mūsų klinikos specialistai pasidalins įžvalgomis, kaip nagų kramtymas gali būti kenksmingas burnos ertmei ir kaip to išvengti.
Nagų kramtymo priežastys
- Nerimas.
- Hiperaktyvumo sutrikimas (ADHD).
- Nuobodulys.
- Nevalingi tikai (pasikartojantys raumenų susitraukimai, nevalingi įpročiai).
1. Infekcija
Naguose gali būti apstu nešvarumų, mikrobų, įvairių blogųjų bakterijų. Kai kramtote nagus, šie mikrobai patenka į burną ir padidėja infekcijos tikimybė.
2. Bruksizmas
Žmonės, kurie turi nagų kramtymo įprotį, dažniau suserga bruksizmu, dar kitaip vadinamu dantų griežimu. Nuolatinis dantų trynimas gali sukelti galvos skausmus bei dantų netekimą.
3. Įtrūkimai ir lūžimai
Nagų kramtymas gali pažeisti ir nutrinti dantų emalį. Taip pat, dantys gali įskilti ir nulūžti.
4. Netaisyklingas sąkandis
Dėl nagų kramtymo sukeliamo spaudimo, laikui bėgant dantys gali pasislinkti į šonus. Taip atsiranda žandikaulio problemos ir netaisyklingas sąkandis.
5. Dantų šaknų rezorbcija
Tai vienas iš pavojingiausių dantų kramtymo padarinių. Rezorbcija įvyksta, kai organizmo ląstelės sunaikina danties struktūrą.
6. Dantenų jautrumas
Pastovus nagų kramtymas gali sukelti dantenų jautrumą, kartais net ir kraujavimą.
7. Pažeidžia breketus
Jeigu nešiojate breketus, venkite nagų kramtymo. Tai gali pažeisti breketų struktūrą bei jų tvirtumą, sulenkti vielutes.
8. Periodonto ligos
Kai kramtote nagus, į burną patenka bakterijos, kurios dauginasi ir gali sukelti įvairias periodonto ligas, pavyzdžiui, gingivitą.
Kaip to išvengti?
- Nusikirpkite nagus trumpai. Natūraliai, norėsite mažiau juos kramtyti.
- Sumažinkite stresą. Išsiaiškinkite, kokios situacijos sukelia nagų kramtymą. Raskite būdų kaip nusiraminti, kad nereikėtų kramtyti nagų. Pavyzdžiui, medituokite, atlikite jogos pratimus.
- Užimkite savo burną arba rankas. Pavyzdžiui, kramtykite gumą, arba rašykite dienoraštį. Tai padės užimti savo mintis ir pamiršti nagų kramtymo įprotį.
- Naudokite specialų laką. Vaistinėse ir parduotuvėse galima įsigyti specialų nagų laką. Jis padeda atsikratyti įpročio bei stiprina nagus.
- Pasidarykite manikiūrą. Kai investuojate į manikiūrą, mažėja tikimybė, kad kramtysite profesionaliai sutvarkytus nagus.
- Naudokite alaviją. Pabandykite į alavijo gelį įmerkti pirštų galiukus. Palaikykite kelias minutes ir vėliau stebėkite, ar norisi kramtyti nagus.
- Pradėkite po truputį. Jeigu nepavyksta iškart atsikratyti šio įpročio, nesijaudinkite. Iš pradžių, bandykite nebekramtyti kelių nagų, pavyzdžiui, nykščių.
Kada kreiptis į odontologą?
Jeigu pastebite, kad nepavyksta atsikratyti šio įpročio patiems, ir dėl nagų kramtymo skauda ar kraujuoja pirštų galiukai, pasikonsultuokite su odontologu. Jeigu nekreipsite dėmesio, galite susidurti su burnos sveikatos problemomis.
Vaikai ir nagų kramtymas
Nagų kramtymas, nykščio čiulpimas, plaukų sukiojimas yra įprasti vaikų įpročiai. Dauguma vaikų kramto nagus, nes jiems nuobodu, smalsu. Tačiau kaip ir suaugusiam žmogui, nagų kramtymas vaikui gali būti kenksmingas.
Kaip to išvengti?
- Padėkite atrasti naują, sveiką įprotį
Kai vaikas kramto nagus, paskatinkite jį užsiimti kita veikla. Pavyzdžiui, duokite jam kramtyti traškias daržoves.
- Apdovanokite
Jeigu vaikas yra paaugęs, galite jam paaiškinti nagų kramtymo žalą. Taip pat, pasiūlykite jam prizą už tai, kad jis atsisakys šio įpročio. Kai pastebėsite, kad vaikas nebekramto nagų, apdovanokite jį, pavyzdžiui, skanėstu arba nauju žaislu.
- Naudokite signalus, kurie skatina nustoti
Nagų kramtymas dažnai yra pasąmoningas, todėl galite sugalvoti specialų ženklą arba signalą, kuris atkreips vaiko dėmesį.
Taigi, akivaizdu, kad nagų kramtymas yra kenksmingas įprotis tiek suaugusiojo tiek vaiko burnos sveikatai. Saugokite savo organizmą ir stenkitės po truputį atsisakyti šio įpročio. Jeigu turite papildomų klausimų, kviečiame mums parašyti.