Ar saldikliai kenkia jūsų dantims?

Tikriausiai daugelis žino, kad pridėtinis cukrus daro neigiamą žalą burnos ertmės sveikatai. Tačiau kaip dėl saldiklių? Šiame straipsnyje, mūsų klinikos ekspertai pasidalins įžvalgomis, apie saldiklius ir jų reikšmę dantims. 

Kaip cukrus kenkia dantims?  

Kaip žinia, dantų apnašos burnoje formuojasi iš susimaišiusių maisto likučių ir seilių. Įvairūs maisto produktai ir gėrimai, kuriuose yra pridėtinio cukraus, labiausiai prisideda prie apnašų susidarymo. Kartais, apnašos gali formuotis ir nematomose vietose, o nevalomos jos suardo dantų emalį. Cukrus taip pat, pritraukia bakterijas. Jos sukelia infekcijas ir dantenų ligas, tokias kaip gingivitas, periodontitas. O šios ligos gali nulemti dantų netekimą. 

Kuo skiriasi cukrus nuo saldiklių? 

Cukrus yra valgomoji kristalinė medžiaga, gaunama iš cukranendrių. O saldikliai, tai priedai, kurie dedami į maisto produktus, padaro juos saldesnius. Saldikliai dažniausiai turi vos kelias kalorijas, todėl juos dažnai renkasi dietos besilaikantys žmonės.  

Populiariausios saldiklių rūšys: 

Saldiklių poveikis dantims

Skirtingai nei įprastas cukrus, saldikliai laikomi nekariogeniniais, t. y. jie neskatina dantų ėduonies. Tačiau daugelyje produktų, kurių sudėtyje yra saldiklių, taip pat yra daug rūgšties. Ji gali pakenkti dantų emaliui ir jį susilpninti. Rūgšties kiekis paprastai būna didelis saldainiuose ir gaiviuosiuose gėrimuose be cukraus, dėl to jie būna skanesni.

Tačiau ne visi dirbtiniai saldikliai kenkia dantims. Pavyzdžiui, ksilitolis padeda sumažinti dantų ėduonies plitimą labiau nei bet kuris kitas saldiklis. Kramtydami becukrę gumą, kurios sudėtyje yra šio saldiklio, galite išsaugoti sveikus dantis. Jis tai daro pašalindamas rūgščias maisto daleles nuo danties paviršiaus ir paskatindamas seilių gamybą burnoje.

Apskritai, galima teigti, kad saldikliai nedaro tokio poveikio dantims kaip cukrus, tačiau jie vis tiek gali pakenkti jūsų burnos sveikatai, dėl didelio rūgščių kiekio, kuris ardo emalį. Dėl šios priežasties, rekomenduojame riboti dirbtinių saldiklių vartojimą, ypač vaisių ar citrusinių vaisių skonio.

Patarimai, kaip sumažinti saldiklių vartojimą

  • Gerkite daugiau vandens. Cukraus ir dirbtinių saldiklių poreikį galima sumažinti reguliariai geriant vandenį. Galite įsidėti citrinos arba kitų vaisių. Taip pat, gerdami vandenį, galite pagerinti savo sveikatą, kadangi jame esantis fluoras sutvirtina dantis, nuplauna visas bakterijas.
  • Laikykitės sveikos mitybos įpročių. Dienos eigoje labai svarbu rinktis subalansuotą ir daug baltymų bei sveikųjų riebalų turintį maistą. Taip bus lengviau vakarais neužkandžiauti. Jeigu mėgstate kavą, stenkitės gerti ją be cukraus ir saldiklių.
  • Stenkitės atsisakyti gazuotų gėrimų. Juose yra gausu pridėtinio cukraus arba saldiklių. Juos pakeiskite žalia arbata arba vandeniu.
  • Tikrinkite maisto produktų ir gėrimų etiketes. Be abejo, niekas nenori kiekvieną dieną praleisti parduotuvėje po kelias valandas vien tikrinant produktų etiketes. Tačiau kartais tai padaryti yra naudinga. Visose produktų ir gėrimų etikėtėse galite rasti informaciją, ar produktuose yra cukraus ar saldiklių. Su laiku pradėsite atsiminti sudėtis ir bus lengviau išvengti burnos sveikatai nenaudingų pirkinių.


Sveikesni pasirinkimai

Gyvenime svarbiausia yra balansas. Nors pridėtinio cukraus ir saldiklių geriau vengti, yra daug įvairiausių alternatyvų, kurios gali ne tik patenkinti saldumynų poreikį, bet ir padėti išlaikyti sveikus dantis:

  • Įvairios daržovės ir vaisiai. Pavyzdžiui, braškės, bananai, nektarinai;
  • Graikiškas jogurtas;
  • Medus;
  • Žemės riešutų sviestas;
  • Datulės.

Sveika burnos ertmė ir graži šypsena priklauso tik nuo jūsų pastangų. Rūpinkitės savo dantimis, ir jeigu pavyksta, bent kartą per 6 mėnesius apsilankykite pas odontologą, burnos ertmės apžiūrai. Jeigu turite klausimų, visuomet galite mums parašyti!

Panašus straipsniai